Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Architektura na Politechnice Krakowskiej – matury i współczynnik rekrutacji

jak dostać się na architekturę, kurs rysunku w krakowie, rekrutacja na pk, egzaminy wstępne na pk,

Co trzeba zdawać na maturze? Jak liczone są punkty?  Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

 

REKRUTACJA NA ARCHITEKTURĘ NA PK

Gdy Twoi koledzy po ostatniej maturze będą wygrzewać się w czerwcowym słońcu ciesząc się ledwie zaczętymi, najdłuższymi wakacjami życia, Ty będziesz intensywnie pracować, aby dostać się ma wymarzone studia. Brzmi okropnie? Nic podobnego! Studenci architektury z nostalgiczną łezką w oku wspominają okres ostatnich przygotowań do egzaminów na architekturę. Jest to czas, w którym do granic pobudzają swoją pasję rysowania, a także spędzają dłuuugie godziny na wspólnym rysowaniu – tak rodzą się przyjaźnie, które przetrwają całe studia, a nawet więcej ;)

 

Architektura na Politechnice Krakowskiej – matury i współczynnik rekrutacji

Politechnika Krakowska punktuje przy rekrutacji na Architekturę maturę z języka polskiego, matematyki oraz trzecią maturę do wyboru spośród: historii sztuki, historii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii. Współczynnik rekrutacyjny prezentuje się następująco:

W = (M+JP+H)/6 + R1 + R2 = 300

  • M – egzamin maturalny z matematyki (podstawowa lub rozszerzona)
  • JP – egzamin maturalny z  języka polskiego (podstawowa lub rozszerzona)
  • H  – egzamin maturalny z historii lub historii sztuki lub wiedzy o społeczeństwie lub geografii lub fizyki
  • R1, R2 – rysunki (o tym więcej w innych artykułach) – po 100 punktów

Wyniki wszystkich matur przeliczane są w poniższy sposób:

  • poziom podstawowy: wynik w % x 1 (maksymalnie 100 za każdą maturę)
  • poziom rozszerzony: wynik w % x 2 (maksymalnie 200 za każdą maturę)

Przykłady liczenia współczynnika rekrutacyjnego na Architekturze na Politechnice Krakowskiej:

 

Zdałeś matematykę podstawową na 90%, język polski rozszerzony na 80%,  a historii ani historii sztuki ani geografii ani fizyki nie zdawałeś w ogóle to punkty należy policzyć tak:

W = (90 + 80×2 +0)/6 + R1 +R2

 

Jeżeli któryś z przedmiotów zdawałeś na dwóch poziomach (podstawowym i rozszerzonym) co może się zdarzyć w przypadku matury z języka polskiego i matematyki, to brany pod uwagę jest korzystniejszy wynik, przykładowo:

Zdałeś matematykę podstawową na 80%, matematykę rozszerzoną na 30%, język polski podstawowy na 50% a język polski rozszerzony na 40%. W takim wypadku przy rekrutacji automatycznie zostaną policzone lepiej zdane matury czyli matematyka podstawowa, której wynik daje 80 punktów, podczas gdy za matematykę rozszerzoną otrzymasz 60 punktów. W przypadku języka polskiego wzięty pod uwagę będzie wynik z matury rozszerzonej, za który otrzymasz 80 punktów, ponieważ za podstawę zdaną na 50% przysługuje Ci tylko 50 punktów.

Powyższe punkty musisz oczywiście wstawić do współczynnika rekrutacji, który w tym miejscu przypomnimy: 

W = (M+JP+H)/6 + R1 + R2 = 300

 

Rekrutacja na Architekturę na Politechnice Krakowskiej – ile punktów mogę uzyskać?

 

Łącznie za wszystkie trzy matury możesz otrzymać 100 punktów, i po 100 punktów za dwa egzaminy z rysunku (łącznie 200 pkt za rysunki). Nie oznacza to, że możesz odpuścić naukę do matury, ponieważ dobrze napisane znacznie ułatwią Ci dostanie się na studia.

Wystarczy dodać, że próg wejścia na studia dzienne wynosi zwykle 130 – 160 punktów. Więc jeśli osiągniesz bardzo dobry wynik na maturach, to do egzaminu z rysunku będziesz mógł podejść ze znacznie mniejszym stresem.

Na przykład, jeżeli zdasz trzy matury rozszerzone na 80% to za całą część maturalną otrzymasz 80 punktów. Wtedy, jeżeli dostaniesz dwie oceny 3,0 z egzaminów z rysunku odręcznego (dwie oceny 3,0 to próg zdania egzaminu, więc są to naprawdę słabe oceny), które łącznie dadzą Ci 60 punktów to będziesz mieć już 140 punktów! A co dopiero, jeżeli otrzymasz dwie oceny 3,5 (łącznie 100 punktów) czy 4,0 (łącznie 120 punktów). 

Tak więc zdecydowanie warto zdać egzaminy maturalne na wysokim poziomie.

 

Pełna tabela punktów przyznawanych za egzamin wstępny z rysunku wygląda następująco:

  • 6,0 – 100 punktów
  • 5,5 – 90 punktów
  • 5,0 – 80 punktów
  • 4,5 – 70 punktów
  • 4,0 – 60 punktów
  • 3,5 – 50 punktów
  • 3,0 – 30 punktów
  • 2,5 – 10 punktów
  • 2,0 – 0 punktów

 

Matura w rekrutacji na Architekturę na Politechnikę Krakowską – jak się przygotować?

Język polski i matematyka to matury, którym powinniśmy sprostać na maturze ucząc się w szkole. W końcu mamy lekcje tych przedmiotów przez kilkanaście lat, począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej i uczymy się tych przedmiotów niezależnie od profilu klasy licealnej.

Oczywiście, jeśli nie miałeś w szkole rozszerzenia z tych przedmiotów to nic nie szkodzi, żeby podejść do tych matur zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Jeżeli z podstawy osiągniesz lepszy wynik to właśnie on będzie brany pod uwagę, a zawsze jest szansa, że “ustrzelisz” lepszy wynik na rozszerzeniu.

Zamiast historii sztuki można zdawać historię, geografię, wiedzę o społeczeństwie lub fizykę. Jednak jeżeli nie jesteś wyjątkowo zainteresowany którymś z tych przedmiotów to warto zdawać historię sztuki. Wiedza z tego zakresu bardzo Ci się przyda w trakcie studiów. Zdawanie historii, fizyki lub geografii zamiast historii sztuki to dobra opcja tylko dla tych osób, które już w momencie podejmowania decyzji o studiach architektonicznych posiadają bardzo dużą wiedzę w tej dziedzinie i mają szansę na dużą ilość punktów przy niewielkim wkładzie pracy.

W większości szkół brakuje zajęć z historii sztuki, dlatego kandydaci na Architekturę powinni uczęszczać na dodatkowy kurs z historii sztuki aby dobrze przygotować się do zdawania tej matury.

Matury na Architekturę na Politechnice Krakowskiej – chcesz dostać dodatkowe punkty?

Weź udział w olimpiadzie przedmiotowej! Osiągnięcia w tym konkursach nie tylko zwalniają ze zdawania matury dając 100% z poziomu rozszerzonego, ale również są dodatkowo punktowane podczas rekrutacji na Architekturę. Dla laureatów olimpiady z matematyki, języka polskiego, historii, olimpiady artystycznej, fizyki lub geografii stosuje się inny współczynnik pozwalający osiągnąć łącznie 325 punktów, wygląda on następująco:

W = (M + JP + H + 200)/8 + R1 + R2

Jeśli nie uda Ci się zdobyć tytułu laureata, to udział w olimpiadzie wciąż jest dużą motywacją do nauki i z pewnością dodatkowy czas włożony w naukę odbije się na wyniku matury i późniejszych wynikach nauki w trakcie studiów.

kurs historii sztuki krakow, historia sztuki matura

zobacz też:

Egzamin na Architekturę w Krakowie – co musisz wiedzieć?

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też