Architekt wnętrz – jakie studia? Politechnika vs ASP

Projekt wnętrza domu wykonany na kursie rysunku na architekturę

Architektura a Architektura Wnętrz

Architekt wnętrz to ostatnio coraz bardziej popularny zawód. Każdego roku wielu przyszłych i obecnych kursantów pyta mnie, jakie kursy wybrać, żeby zostać architektem wnętrz? Jakie studia będą najlepsze? Czym różni się architekt wnętrz od “zwykłego” architekta? Usiądź wygodnie, zaparz sobie kawkę i zapraszam do lektury! ;)

Obraz powstały w ramach kursu artystycznego na ASP
Rysunek przedstawiający bogato zdobione wnętrze

Kim jest „zwykły” architekt, a kim architekt wnętrz?

Różnica między zawodami “architekt” i “architekt wnętrz” nie jest oczywista, dlatego spieszę z wyjaśnieniami!

Zwykły architekt

Zwykłym architektem będę tu nazywać architekta, który zajmuje się projektowaniem budynków. Aby nim zostać, musisz iść na studia Architektura (lub Architektura i Urbanistyka). Taki kierunek znajdziesz na politechnikach w całej Polsce. Żeby pracować w zawodzie, nie musisz skończyć studiów, już w ich trakcie możesz (a nawet powinieneś!) szukać staży, pracy na część etatu w biurach architektonicznych, jednak będziesz w tym czasie tylko pomocnikiem uprawnionego architekta. Kiedy ukończysz studia, będziesz dostawać coraz bardziej odpowiedzialne zadania w biurze architektonicznym, ale jeżeli chcesz jak najwyżej wspiąć się na drabince zawodowej, to powinieneś pomyśleć o zdobyciu uprawnień budowlanych. O uprawnienia możesz starać się po 3 latach pracy oraz po zdaniu (dosyć trudnego!) egzaminu. W nagrodę będziesz mógł pracować samodzielnie (np. założyć własne biuro architektoniczne i zatrudniać innych architektów) lub nadal pracować w biurze, samodzielnie prowadzić projekt, dowodzić zespołem architektów i podpisać się pod projektem jako główny projektant.

Architekt wnętrz

Architekt wnętrz, to osoba, która zajmuje się tych wnętrz projektowaniem. Jak zostać architektem wnętrz? W przeciwieństwie do „zwykłego” architekta, taka osoba nie musi uzyskiwać żadnych uprawnień ani kończyć żadnych studiów (są np. prywatne kursy projektowania wnętrz, które obiecują zrobić z Ciebie architekta wnętrz w kilkadziesiąt godzin, ale nie polecam ;)).

W praktyce architektem wnętrz najczęściej zostają absolwenci architektury wnętrz na ASP oraz architektury na politechnice.

Architekt wnętrz - ASP czy politechnika? Czym różnią się studia na politechnice od studiów na ASP?

Na architekturze wnętrz na ASP przedmioty skupiające się stricte na projektowaniu wnętrz przeplatają się z przedmiotami artystycznymi, np. malarstwem, rysunkiem czy rzeźbą. Program studiów opiera się na stymulowaniu wyobraźni, rozwijaniu kreatywności, kształtowaniu studentów w kierunku artystycznego podejścia do projektowania. Znajdziemy w nim też przedmioty teoretyczne jak ergonomia, teoria budownictwa czy historia sztuki oraz naukę programów komputerowych potrzebnych w zawodzie.

Na architekturze na politechnice najważniejszym przedmiotem jest projektowanie, na którym realizuje się projekty budynków, ale też często w zakres projektu wchodzi opracowanie wnętrza. Przedmiotów artystycznych jest niewiele (rysunek, rzeźba), poza tym na przedmiotach technicznych takich jak budownictwo (które na Architekturze nie jest teoretyczne, wykonuje się projekty budowlane) czy instalacje budowlane można praktycznie przygotować się do projektowania większych ingerencji we wnętrzach, obejmujących np. wyburzenia ścian. Poza tym w toku studiów nauczysz się obsługiwać wielu potrzebnych w pracy programów komputerowych.

Rysunek wnętrza wykonany podczas kursu rysunku na architekturę

Architektura vs Architektura wnętrz. Jakie ścieżki zawodowe są możliwe po obu kierunkach?

Wiele osób mylnie zakłada, że absolwenci architektury jedyne, co mogą zawodowo robić, to projektować budynki, a kompetencje absolwentów architektury wnętrz sprowadzają się tylko i wyłącznie do aranżacji pomieszczeń. Wcale tak nie jest!

Architektura

Niewielu kandydatów na studia o tym wie, ale studia architektoniczne dają szeroki wachlarz możliwości i skupiają ludzi o przeróżnych zainteresowaniach. Wielu absolwentów architektury na politechnice nie zajmuje się strickte architekturą, i wcale nie dlatego, że nie znaleźli pracy, a dlatego, że poszli na te studia z planem na zupełnie inną karierę lub coś innego w międzyczasie zainteresowało ich bardziej niż budynki. Np. modelowanie 3d do gier, reklam i animacji, wizualizacje architektoniczne, makiety, szeroko pojęta grafika (np. projektowanie stron www, plakatów, wizytówek itp.), projektowanie mebli, no i oczywiście architektura wnętrz!

Szczerze mówiąc, nawet więcej osób po architekturze zajmuje się wnętrzami niż architekturą budynków, a to dlatego, że ten zawód jest bardzo popularny. Coraz więcej ludzi docenia jaką wartość do ich życia wnosi dobrze zaprojektowane wnętrze mieszkalne, stąd na rynku jest coraz więcej pracy dla wnętrzarzy.

Architektura wnętrz

Podobnie jak architektura na politechnice, wnętrza na ASP nie szufladkują ludzi, dają im umiejętności, żeby odnaleźć się w wielu dziedzinach świata sztuki i aranżacji. Absolwenci poza pracą “w zawodzie” wybierają też często zajęcia związane z grafiką lub projektowaniem mebli.

Które studia lepiej przygotowują do zawodu architekta wnętrz?

Cóż, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Żadne z powyższych studiów nie przygotują Cię w 100%. Aby być dobrym projektantem wnętrz, musisz poświęcać sporo czasu na swój rozwój, interesować się tematem we własnym zakresie. Oglądać ciekawe projekty, czytać portale i magazyny wnętrzarskie, żeby być na bieżąco w trendach i mieć świadomość istnienia różnorodnych rozwiązań. Bywać na wydarzeniach wnętrzarskich (np. targach, wykładach), podczas wakacyjnych wyjazdów znaleźć czas na zwiedzanie nowoczesnych wnętrz muzeów, galerii sztuki, teatrów itp, żeby stymulować wnętrzarską wyobraźnię. W końcu projektowanie wnętrz to nie tylko mieszkania! No i koniecznie zbieraj doświadczenie i to jak najszybciej!

Doświadczenie w czasie studiów

Świetną opcją, żeby postawić pierwszy krok we wnętrzach, jest darmowa pomoc komuś z rodziny lub znajomych przy remoncie. Da Ci to nie tylko możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na “żywym organizmie” istniejącego mieszkania z jego prawdziwymi mieszkańcami i prawdziwym budżetem, który nie jest z gumy, ale też sprawdzisz się w relacji projektant-klient. To ostatnie jest bardzo ważne, gdyż ważną częścią pracy architekta wnętrz jest właśnie wysłuchanie klienta, zrozumienie go i odpowiednie doradztwo. Musisz być o krok przed klientem i wiedzieć lepiej od niego, co będzie dla niego najlepsze, w końcu gdyby klient był pewien, czego chce, poradziłby sobie bez Ciebie. ;)

W trakcie studiów szukaj konkursów studenckich, ucz się programów graficznych, szukaj praktyk w biurach wnętrzarskich. Nawet jeżeli celujesz w karierę samodzielnego projektanta, to bez praktycznej wiedzy o przebiegu całego procesu daleko nie zajdziesz.

Zbuduj swoje portfolio online i gdy osiągniesz odpowiedni poziom, poszukaj pierwszej pracy na część etatu lub pierwszych zleceń za pieniądze.

Plansza architektoniczna

ASP czy politechnika? Po których studiach będę lepszym architektem wnętrz?

Dla przyszłych pracodawców i klientów nie ma to znaczenia, jakie studia skończysz. Najważniejsze jest portfolio pokazujące Twoje umiejętności i doświadczenie.

Dlatego wybór studiów powinieneś oprzeć o to, czy jesteś bardziej “artystycznym” czy “technicznym” typem, bo architektura na politechnice i architektura wnętrz na ASP znacząco pod tym względem się różnią.

Architektura wnętrz na ASP czy architektura na politechnice? Na które studia zdawać?

Rekrutacja na oba te kierunki wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu oraz energii i diametralnie się różni. Nie polecam zdawać na nie jednocześnie, bo prawdopodobnie przygotujesz się za słabo do każdego z nich. Jeśli masz mniej niż 2 lata do egzaminów, powinieneś skupić się na jednym.

Wracając do pytania z nagłówka – to bardzo indywidualna kwestia, kluczowe są tu dwa czynniki.

Czy jesteś typem bardziej artystycznym czy technicznym?

Studia i rekrutacja na ASP wiąże się z malowaniem obrazów, rysowaniem martwych natur, zagłębianiem się w teorię kolorów, tworzeniem rzeźb, kolaży… Jeśli przy tym mocniej bije Ci serce – uderzaj w ASP, ale jeżeli to zupełnie nie Twoja bajka, lepszym wyborem będzie dla Ciebie architektura na politechnice. Oczywiście o ile nie przerażają Cię techniczne przedmioty takie jak budownictwo, elementy fizyki i matematyki (których nie ma wcale tak dużo!).

Na który z tych kierunków jesteś w stanie się przygotować?

Kryteria oceny kandydatów na oba kierunki są diametralnie różne:

Architektura wnętrz na ASP w Krakowie

  • portfolio złożone z prac malarskich, rysunkowych oraz innych artystycznych działań (np. kolaże, rzeźby, grafika komputerowa, animacja)

  • egzamin wstępny – może być to makieta, rysunek, nie wiadomo tego z góry, dowiadujesz się na miejscu,

  • rozmowa połączona z prezentacją portfolio, podczas której sprawdzana jest też wiedza i zainteresowania kandydata,

  • matury: na te studia nie liczy się wynik z żadnej matury, musisz tylko ją zdać, czyli język polski i matematyka na poziomie podstawowym na 30%

Martwa natura - malarstwo olejne
Postać namalowana farbami olejnymi
Dłoń namalowana podczas zajęć Digital Painting
Rysunek ognistego potwora wykonany podczas kursu Digital Painting
Portret starszego mężczyzny

Architektura na Politechnice Krakowskiej

  • egzamin stacjonarny (do 2019 roku) złożony z dwóch rysunków ołówkiem, w 2020 i 2021 roku z uwagi na pandemię egzamin online (jeden rysunek) i portfolio złożone z 5 prac rysunkowych,
  • matury: liczą się język polski i matematyka oraz jedna matura do wyboru spośród: historii, historii sztuki, geografii, fizyki, wosu. Nie ma obowiązku zdawania  wszystkich trzech rozszerzeń, ale im więcej matur, tym więcej punktów w rekrutacji!
Rysunek architektury w mieście
Rysunek przedstawiający miejską ulicę
Rysunek przedstawiający bryły
Martwa natura - rysunek
Rysunek przedstawiający most

Popularność obu kierunków

Czyli co o zdawaniu na studia mówi statystyka.

Na architekturze na politechnice mamy około 220 miejsc rocznie na studiach bezpłatnych oraz około 80 na studiach płatnych (5500 zł za semestr). Na bezpłatnych liczba osób na miejsce w ostatnich latach oscyluje w okolicach 3. Pocieszający też jest fakt, że jeżeli zabraknie nam punktów na studia bezpłatne, to na płatne wymagania są bardzo niskie i jeżeli się postarasz, to po pierwszym roku można przenieść się na studia bezpłatne, nie tracąc roku.

Architektura wnętrz na ASP przewiduje tylko 25 miejsc na studia bezpłatne oraz 15 na płatne – niestacjonarne (7500 zł za rok), ale liczba osób na miejsce jest podobna jak w przypadku studiów na politechnice.

Czysto matematycznie można powiedzieć, że na oba kierunki masz takie same szanse się dostać. W obu przypadkach każdy kandydat musi pokonać dwóch innych, aby zostać studentem. Jednak z doświadczenia wiem, że na architekturę na politechnice zgłasza się masa osób bez żadnego przygotowania, nie wiedząc nawet, jakie matury są brane pod uwagę czy co będzie na egzaminie. Oczywiście też bez żadnego przygotowania rysunkowego, opierając się na zapewnieniach babci i pani od plastyki o wielkim plastycznym talencie. 

Uśredniając, kandydaci na ASP są bardziej świadomi i zainteresowani, bardzo rzadko zdarza się, żeby taka osoba nie chodziła na żaden kurs przygotowawczy lub do liceum plastycznego.

Jak się przygotować do studiów?

Jeżeli pomimo przeczytania artykułu nadal nie jesteś pewien, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza, to spróbuj obu kursów – rysunku architektonicznego oraz rysunku i malarstwa ASP. Najlepszą okazją, żeby przetestować oba rodzaje zajęć, są kursy wakacyjne i feriowe. Jeśli trafisz do nas w roku szkolnym, to najlepszą opcją będzie uczęszczanie na oba te kursy równolegle przez jakiś czas, w dwa różne dni.

Zobacz i przekonaj się na własnej skórze w trakcie kursów feriowych i wakacyjnych:

Kurs rysunku architektonicznego dla młodzieży

Jeśli jesteś pewien, że architektura na politechnice, wówczas wystarczy Ci kurs rysunku architektonicznego w intensywności zależnej od tego, ile czasu zostało Ci do egzaminu.

Rysunek miejskiej architektury

Jeśli wybierasz aplikowanie na ASP, wtedy najlepiej spędzić kilka miesięcy na kursie rysunku architektonicznego i przenieść się później na kurs ASP lub uczęszczać na oba te kursy równolegle przez jakiś czas, żeby pod koniec zostać tylko na kursie ASP. Podstawy perspektywy, rysowania budynków i wnętrz, których się nauczysz na kursie architektonicznym, będą niezbędne do przygotowania kilku bardziej architektonicznych pozycji do portfolio. Resztę, bardziej artystycznych prac, będziesz przygotowywać od początku na kursie ASP.

Portret kobiety w wannie

Nadal masz wątpliwości, co będzie dla Ciebie najlepszą opcją?

Nie wahaj się do nas napisać! Tworzymy tego bloga (i w sumie całą szkołę!) dla ludzi takich jak Ty. Wiemy dobrze, że czasami trudno jest podjąć właściwą decyzję, zwłaszcza że ciężko znaleźć rzetelne informacje z pierwszej ręki. Odezwij się do nas na Facebooku lub na maila kontakt@domin-krakow.pl, z przyjemnością Ci doradzimy :)

Angelika - prowadząca kurs rysunku architektonicznego

autorka tekstu: Angelika Kurowska

Patrycja

Zostaw komentarz

Przeczytaj też

Witaj na kursie!

Co dalej?

1. Wpłać zaliczkę

2. Czekaj na maila z potwierdzeniem

3. Skompletuj potrzebne materiały

To będą Twoje pierwsze zajęcia w szkole rysunku i nie wiesz czego się spodziewać?

Nie ma się czego bać! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądają zajęcia w szkole rysunku, zwłaszcza te pierwsze, to przeczytaj artykuł: 

Do zobaczenia w pracowni!