Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Dlaczego warto szkicować? [ASP]

szkicownik asp wzornictwo grafika, jak przygotować się do studiów artystycznych, jak dostać się na asp, szkice

Dlaczego warto szkicować?

Szkic to prosty szybki rysunek wykonywany najczęściej na luźnych kartkach lub w szkicowniku. Na kursach rysunku często słyszy się od prowadzących takie rady: “dużo szkicuj”, “przed rozpoczęciem pracy na dużym formacie, wykonaj mały rysunek”. Dlaczego jest to takie ważne?

szkicownik asp wzornictwo grafika

Brak ograniczeń rysunkowych

Rysując na małym formacie czujemy się pewniej. Nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni. Czujemy się wolni, otwarci na eksperymenty. Nie boimy się, że nam coś nie wyjdzie, bo mamy przecież wystarczająco dużo papieru do wykorzystania a kartkę ze szkicownika zawsze można wyrwać.

 

Wstęp do czegoś wielkiego

Szkic to także plan, wstęp do pracy większego formatu. Po naszkicowaniu idei, którą nosiliśmy w głowie, łatwiej nam zobaczyć co było w niej ciekawe, a co można jeszcze poprawić. Podobnie, po wybraniu kadru z martwej natury, warto rozrysować go sobie na małej kartce. Dzięki temu unikniemy późniejszych kłopotów z kompozycją oraz przećwiczymy proporcje.

 

Zapis przeżyć na rysunku

Szkicownik można też traktować jako swój pamiętnik. Zauważyłeś coś interesującego podczas spaceru lub podróży pociągiem? Zamiast fotografować, narysuj to! Każdy inaczej odbiera rzeczywistość a szkice najlepiej ukazują świat, jaki widzi artysta.

 

W galeriach sztuki

W muzeach coraz częściej możemy oglądać wystawy składające się z samych szkiców artystów. Małe rysunki cenili wielcy twórcy jak np.: Andrzej Wajda. Artysta traktował szkice, jako zapis osobistych przeżyć, pamiętnik z podróży, plan do przyszłych dzieł. Warto przejrzeć jego wspaniałe rysunki w książce “Andrzej Wajda. Szkicownik”.

 

Nie tylko ołówkiem

Jeśli szkicowanie to tylko ołówkiem? Nie prawda! Szkicować można używając dosłownie każdego narzędzia. Tusz, kredka, piórko, flamaster, marker… Nawet farby i pędzle! Szkice malarskie są pełne ekspresji a także ułatwiają nam późniejsze znajdywanie odpowiednich kolorów do namalowania dużej pracy, bo zostały już przećwiczone na małych kartkach.

 

Ćwiczymy systematyczność rysowania

Tworzenie małych kompozycji w szkicowniku pomoże wypracować nawyk systematycznej pracy. Najlepiej wykonywać szybkie rysunki kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie. Jeśli narysujemy coś kilkakrotnie z każdym kolejnym razem będzie wyglądać lepiej i mieć lepsze proporcje. Ogromnie ważne jest to by szkicować z natury. Powoli nauczymy nasze oko i umysł jak odbierać rzeczywistość, by umieć ukazać ją na papierze. Najważniejsze to ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć, a właściwie szkicować i jeszcze raz szkicować!

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też