Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Ranking wydziałów architektury w Polsce

Ranking Wydziałów Architektury - który najlepszy?

Planujesz zdawać na studia architektoniczne? Z pewnością zastanawiasz się, który Wydział Architektury jest najlepszy i w którym mieście studiować ten kierunek? Czy wydział, który chcesz wybrać, jest dobry?

Niestety nikt nie jest w stanie całkowicie obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie. Żeby to zrobić ktoś musiałby studiować na wszystkich Politechnikach tak samo długo i w tym samym czasie, a niestety nie da się rozdwoić, a właściwie roz… być w 10 miejscach na raz ;)

Postaraliśmy się zdobyć odpowiedź na pytanie, który wydział jest najlepszy. Postanowiliśmy oprzeć się o dwie metody: Ranking portalu Perspektywy oraz wywiad ze studentami różnych polskich uczelni.

Metoda 1: ranking portalu Perspektywy

Niewiele jest rzetelnych rankingów uczelni architektonicznych. Jednak dobrą renomą i powodzeniem cieszy się coroczny ranking Perspektywy.

Zobacz ranking Perspektywy 2019

Metoda 2: wywiad ze studentami różnych Wydziałów Architektury w Polsce

Przygotowaliśmy wywiad ze studentami Wydziałów Architektury z całej Polski. Każdemu zadaliśmy kilka tych samych pytań dotyczących ich studiów i zestawiliśmy odpowiedzi ze sobą. W dalszej części artykułu przeczytasz wypowiedzi wszystkich studentów.

Ranking Wydziałów Architektury według portalu Perspektywy

Ranking Wydziałów Architektury według portalu Perspektywy to najpopularniejszy ranking oceniający uczelnie wyższe oraz szkoły ponadgimnazjalne. Ranking szkół wyższych zasługuje na uwagę ponieważ nie ocenia jak wiele rankingów uczelni jako całokształtu, lecz konkretne kierunki, dzięki czemu jest miarodajny. Bo przykładowo, możliwe jest, że na bardzo dobrej Politechnice jest średniej jakości Wydział Architektury lub odwrotnie. Ranking Wydziałów Architektury bierze pod uwagę następujące kryteria przy obliczaniu pozycji:

Ranking Wydziałów Architektury portalu Perspektywy za 2019 rok przedstawia się następująco:

1. Politechnika Warszawska – 100 punktów

1. Politechnika Wrocławska – 96 punktów

Dwa pierwsze miejsca to nie błąd: decyzją Kapituły uczelnie o zbliżonych wynikach (różniących się nie więcej niż 0,5 procent) zostały sklasyfikowane na pozycjach ex aequo.

2. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki – 88.9 punktów

3. Politechnika Śląska – 82.3 punktów

4. Politechnika Gdańska – 79.5 punktów

5. Politechnika Poznańska – 78.4 punktów

6. Politechnika Łódzka  76.3 punktów 

7. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – 71.0 punktów

8. Politechnika Lubelska – 70.1 punktów

9. Uniwersytet Zielonogórski – 61.1 punktów

10. Politechnika Świętokrzyska – 60.5 punktów

Wywiady ze studentami różnych Wydziałów Architektury

Zapytaliśmy kilkunastu studentów Architektury z różnych Politechnik w Polsce o opinię o swoich studiach. Wyniki tych wywiadów możesz przeczytać poniżej.

1. Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Kaja, II rok Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Podoba mi się to że są bardzo nastawione na nowe technologie, nowe rozwiązania, prowadzący są w większości dobrze obyci z najnowszą wiedzą z danego przedmiotu. Na pierwszym roku pojawiają się zajęcia z zaliczeniem z grasshoppera, rhino czy revita. Ekstra jest też to, że podejście do pierwszej pracy na stażach w firmach architektonicznych nie jest czarną magią, ponieważ bardzo pokrywa się ona z tym co robimy na studiach.
 
Konstrukcje, projektowanie
Mechanika Budowli na pierwszym roku
 
Myślę, że mocno stawia się u nas na technologiczne aspekty architektury, poważnie podchodzi się do projektu konstrukcji, do nowoczesnych rozwiązań budowlanych. Jest też duże środowisko związane z projektowaniem parametrycznym. Mniejszą wagę natomiast przywiązuje się (mam wrażenie) do przedmiotów takich jak rysunek. Nie wszystkie wydziały mają taką hierarchię przedmiotów.
 
Kluczowe jest to żeby podczas studiów robić wiele rzeczy ponad podstawowy program i być zaangażowanym w różne dodatkowe projekty, bo daje to bardzo szerokie perspektywy i mnóstwo możliwości przyszłej pracy w różnych, czasem tylko luźno związanych z architekturą dziedzinach. Ja chciałabym w jakiś sposób połączyć wiedzę z zakresu architektury i programowania, wielu moich znajomych angażuje się w różne projekty związane z projektowaniem grafiki, animacji.
 

Kasia, I rok, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Uczelnia blisko domu rodzinnego, dużo możliwości i perspektyw.
 
Studiuję po angielsku, więc jest trochę inne podejście do studentów. Podoba mi się to, że mamy projekty zlokalizowane w różnych częściach świata; aktualnie projektujemy domek w Szetlandach Południowych.
 
Bardzo lubię projektowanie, modelowanie komputerowe oraz różne wykłady powiązane z teorią architektury.
 
 
Dużo czasu i nerwów zajmuje zrobienie projektu. Trudności występują na zajęciach matematyki i mechaniki (wiele osób musi uczęszczać na korepetycje).
 
Wypada bardzo dobrze, jestem zadowolona z wyboru. Projekty są dużo bardziej rozbudowane.
 
Planuję zostać w branży, ewentualnie zajmę się dodatkowo fotografią. Znajomi podobnie; niektórzy grafika, niektórzy praca za granicą.
 
Pomimo wielu nieprzespanych nocy, wybrałabym ponownie ten wydział. Podoba mi się kontakt z wykładowcami, ich zaangażowanie oraz dobór zajęć i tematów.

Kacper, III rok, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Szukalem połączenia między grafiką/rysowaniem a matematyką i informatyką. Nie brałem pod uwagę innych
Robienie czegoś konkretnego – z całkiem niezłym powiązaniem z rzeczywistą pracą w zawodzie
Wszelkie dotyczące historii architektury
Projektowanie jest na wyższym poziomie, mamy mniej matmy ale i tak jest tyle samo roboty
 
Projektowanie w biurze, robienie konkursów samemu, zajmowanie się wizualizacjami

2. Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Ewa, IV rok, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Wysoka pozycja w rankingach, poza tym bliskość domu rodzinnego i bardzo mi się podoba Kraków.
 Najbardziej podoba mi się, że są to prawdziwie humanistyczne i interdyscyplinarne studia łączące wiedzę techniczną i ścisłą z humanistyczną i sztuką oraz z kreatywną pracą – projektowaniem. Człowiek ma wrażenie, że rozwija się w wielu dziedzinach i nie można się nudzić ;)
 
Zdecydowanie projektowanie! Poza tym historia architektury i urbanistyki, techniki komputerowe.
Najtrudniejsze był dla mnie budownictwo, konstrukcje, mechanika. Ale jak się ktoś uczy systematycznie to da radę ;)
 
Wypadamy dobrze pod względem używania komputera – od pierwszego roku mamy techniki komputerowe gdzie uczymy się programów i robimy w nich potem projekty. Od znajomych z innych dobrych wydziałów słyszałam, że zaczynają pracować na komputerach dopiero na 3 roku(!)
 
Dużo osób interesuje się projektowaniem wnętrz bo to ciekawy zawód i jest teraz duże zapotrzebowanie na wnętrza. Po za tym większość znajomych obecnie planuje wyjazdy za granicę na jakiś czas na praktyki albo pracę na kilka lat żeby zebrać doświadczenie i być może otworzyć coś swojego w Polsce za kilka lat. Ważne, żeby jeszcze na studiach szukać praktyk i zleceń żeby zobaczyć w czym najlepiej się czujesz. 
 
Mimo nieprzespanych nocy i przelanych litrów kawy – zdecydowanie tak! Wspomnienia na całe życie. A poza tym, mam sporo znajomych na innych kierunkach studiów, nie wyobrażam sobie, żeby tak jak oni siedzieć godzinami w domu nad rozwiążywaniem zadań z matmy albo wkuwając jakąś teorię. Na architekturze zajmujesz się 100 rzeczami na raz  ikażda jest inna i to jest super.

Monika, V rok, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Architekturę chciałam studiować od zawsze. A wybrałam Kraków bo mieszkałam niedaleko. Asekuracyjnie zdawałam jeszcze do Gliwic i Wrocławia.
Dużo się dzieje, nie można się nudzić. Nie ma dużo takiej typowej nauki – wkuwania z książek za to są bardzo kreatywne, trzeba dużo wymyślać i projektować.
 
Projektowanie architektoniczne.
Budownictwo, mechanika, matematyka.
Wydaje mi się że dobrze. Jest duży wybór tematów projektowych, niewiele nam narzucają. Na niektórych uczelniach narzucają Ci nawet temat pracy dyplomowej, u nas możesz sam wszystko wymyśleć. Dzięki temu jeszcze na studiach można się wyspecjalizować w jakiejś gałęzi projektowania. 
 
Po tych studiach możesz pracować w wielu zawodach, nie tylko w architekturze. Niektórzy zostają grafikami, pracują przy grach komputerowych albo robią scenografię czy wnętrza, albo robić wizualizacje. Ja akurat wkręciłam się w Architekturę, pracuję od 4 roku w tym samym biurze, po magisterce planuję robić uprawnienia i za kilka lat może otworzyć coś swojego.

Kamila, V rok, Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Nie widziałam się w żadnym innym zawodzie, te studia wydawały mi się fajnym połączeniem sztuki i twórczości z wiedzą inżynierską.
Że jest dużo ścieżek – możesz zająć się bardziej konstrukcyjną stroną architektury, bardziej projektowaniem budynków, urbanistyką, albo jak ja – projektowaniem konserwatorskim czyli pracą z zabytkami.
 
Jak dla mnie projektowanie konserwatorskie, historia architektury, historia urbanistyki, ale to tylko moje zdanie :D
Chyba wszystkim to samo – wszystkie przedmioty techniczne.
Bardzo się cieszę, że studiuję w Krakowie, bo dużo się tutaj buduje i działa w architekturze.
 
Ja chciałabym zajmować się zabytkami. Poza tym myślę o doktoracie i pracy na uczelni. Znajomi robią przeróżne rzeczy, od pracy w architekturze albo wnętrzach po gry komputerowe. 

3. Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Agata, III rok, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Brałam pod uwagę głównie Warszawę , następnie Wrocław , później Gliwice , a na koniec Poznań . Na początku chciałam iść na Krakowską ale zrezygnowałam – fajniej jest wyjechać. Kierowałam się mocno listami rankingowymi. Do warszawy się nie dostałam, ale ostatecznie się cieszyłam Ze Wrocław, miasto jest rewelacyjne , bardzo pro studenckie , przyjazne i kolorowe ( tańsze niż Krk i Wwa.
Na tą chwilę jedynie katedra budownictwa XD , do tego mamy fajne przedmioty wybieralne takie jak : Mural, projektowanie parametryczne 3D , energetyka budowli. Młoda część kadry doktorskiej wprowadza powiew świeżości .
 
Zależy od prowadzącego – Mechanika (jeden prowadzący uwala , drugi nie ), Ruralistyka ( z jedną prowadzącą jest ok , ale stara kadra to dramat) , Wnętrza- zmora studentów , Urbanistyka – wykład
 
ja ( i nie tylko ) po inżynierce planuje rok przerwy na wyjazd za granicę i tam próbę podjęcia studiów magisterskich w języku angielskim.
 
 
tak , bo fajna perspektywa przyszłości , no i można się wyżyć twórczo i coś stworzyć własnego. Ale jest bardzo ciężko , u nas dodatkowo lubią nam bardzo uprzykrzyć życie ( Dziekanat , zapisy etc. + erazmus to nieporozumienie i temat na osobną ankietę – zapisz się na zajęcia , w ostatnim dniu korekt zlikwidują Ci grupę , Ty jesteś na wakacjach gdzieś tam -> brak możliwości zapisu po korektach , bo nie ( chyba że przez 3 tyg płaczesz dziekanowi , ale to i tak masz 15% szans powodzenia ) no i dziekanka :) Pozdrawiam cieplutko

4. Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Kuba, II rok, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Od początku liceum chciałem iść na architekturę, podobało mi się to, że jest to kierunek trochę ścisły i techniczny a jednocześnie ma w sobie coś kreatywnego. Na I miejscu stawiałem Wrocław, aplikowałem też asekuracyjnie do Gliwic. O wyborze miasta zadecydowała głównie odległość od domu rodzinnego – jestem z Opola.
Najbardziej lubię projektowanie, to jest to, na co czekał każdy przyszły student architektury i to, jak sobie wyobrażał studiowanie. Można się poczuć jak prawdziwy architekt ;) tylko inwestorem projektu jestem trochę ja sam a trochę prowadzący :D 
Projektowanie oczywiście!
Zależy od studenta – mi osobiście największą trudność sprawiają przedmioty humanistyczne – historia architektury itp. bo nigdy nie miałem do tego głowy. Ale dla innych osób będzie to budownictwo albo mechanika. Zależy kto w czym jest mocny a a w czym słaby.
 
Ciężko powiedzieć bo jestem dopiero na 2 roku, ale ciekawe na temat studiów w Gliwicach jest to, że po 3 roku mamy “przymusowy” semestr na praktykę zawodową w biurze. Wtedy dużo studentów wyjeżdża za granicę do pracy w różnych ciekawych zagranicznych biurach. Prowadzący pozwalają tam zostać na drugi semestr i studiować zdalnie, dzięki temu każdy może sobie jeszcze w czasie studiów zrobić spore doświadczenie w pracy.
 
Niesamowite jest to, że studiujemy ten sam kierunek a ludzie “szykują się” do różnych zawodów już teraz. Wśród moich znajomych niektórzy oczywiście chcą pozostać w architekturze, ale wielu już teraz zaczyna projektować wnętrza na zlecenia, inni zajmują się robieniem wizualizacji na wysokim poziomie lub modelowaniem 3d do gier, a jeszcze inni  interesują się grafiką.
 
Wybrałbym, chociaż chciałbym żeby na tych studiach było więcej luzu bo deadliny czasami wykańczają xD ale może to i dobrze, przyzwyczajamy się do presji w życiu zawodowym

5. Wydział Architektury Politechniki Poznańskiej

Agata, III rok, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej

Brałam pod uwagę głównie Warszawę , następnie Wrocław , później Gliwice , a na koniec Poznań . Na początku chciałam iść na Krakowską ale zrezygnowałam – fajniej jest wyjechać. Kierowałam się mocno listami rankingowymi. Do warszawy się nie dostałam, ale ostatecznie się cieszyłam Ze Wrocław, miasto jest rewelacyjne , bardzo pro studenckie , przyjazne i kolorowe ( tańsze niż Krk i Wwa.
Na tą chwilę jedynie katedra budownictwa XD , do tego mamy fajne przedmioty wybieralne takie jak : Mural, projektowanie parametryczne 3D , energetyka budowli. Młoda część kadry doktorskiej wprowadza powiew świeżości .
 
Zależy od prowadzącego – Mechanika (jeden prowadzący uwala , drugi nie ), Ruralistyka ( z jedną prowadzącą jest ok , ale stara kadra to dramat) , Wnętrza- zmora studentów , Urbanistyka – wykład
 
ja ( i nie tylko ) po inżynierce planuje rok przerwy na wyjazd za granicę i tam próbę podjęcia studiów magisterskich w języku angielskim.
 
 
tak , bo fajna perspektywa przyszłości , no i można się wyżyć twórczo i coś stworzyć własnego. Ale jest bardzo ciężko , u nas dodatkowo lubią nam bardzo uprzykrzyć życie ( Dziekanat , zapisy etc. + erazmus to nieporozumienie i temat na osobną ankietę – zapisz się na zajęcia , w ostatnim dniu korekt zlikwidują Ci grupę , Ty jesteś na wakacjach gdzieś tam -> brak możliwości zapisu po korektach , bo nie ( chyba że przez 3 tyg płaczesz dziekanowi , ale to i tak masz 15% szans powodzenia ) no i dziekanka :) Pozdrawiam cieplutko

6. Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Adam, II rok, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Oczywiście, uważam, że to bardzo ważne. Warto sobie porównać poziom na przykład egzaminu. Kierunek wybrałem ze względu, że nie wyobrażam sobie studiować czegoś innego. Wydział Architektury w Gdańsku wywarł na mnie pozytywne wrażenie przez dobrą organizację logistyczną egzaminu. Moim zdaniem organizacja Wydziału jest bardzo ważna.
Otwartość na nowe rozwiązania prowadzących, nie tylko związane z samą formą, czy projektem, ale także procesem myślowym i innowacyjnymi rozwiązaniami. Pomoc w rozwijaniu się poza studiami.
 
 
Projektowanie Urbanistyczne, Projektowanie Architektoniczne, Pracownia Plastyczna (program B), Historia Urbanistyki, Geometria Wykreślna.
 
Mechanika Budowli, Matematyka, Geometria Wykreślna
 
 
Na Politechnice Gdańskiej duży nacisk kładą na Geometrię, Mechanikę, Matematykę i inne przedmioty techniczne. Zajęcia projektowe dla wielu studentów nie są aż tak ważne, ale z nich każdy czerpie tyle, ile sam chce. W przypadku zajęć projektowych poziom różny w zależności od prowadzących.
Różne, z każdym rokiem coraz mniej osób, które są ze mną na studiach chce pracować jako Architekt.
 
 

Ania, studia II stopnia, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej

Brałam pod uwagę Poznań jednak ze względu na odległość od domu rodzinnego wybrałam Politechnikę Gdańską.
 
Nie jest idealnie, ale nie wyobrażam sobie studiowania na innej uczelni.
 
Projektowanie architektoniczne oraz urbanistyczne
 
Większość osób próbuje lub już rozpoczęła prace w biurze architektonicznym.
 

7. Wydział Architektury Politechniki Łódzkiej

Marta, I rok, Architektura na IFE (w jęz. angielskim), Politechnika Łódzka

Od początku byłam zdecydowana na studiowanie architektury. Zastanawiałam się również nad złożeniem papierów na uczelnie zagraniczną (Anglia), ale ostatecznie zdecydowałam się na rekrutację tylko i wyłącznie na Politechnice Łódzkiej. Moim pierwszym wyborem było Architecture, czyli architektura w języku angielskim, ale rekrutowałam się również na architekturę polską.
Bardzo podobają mi się przedmioty manualne, których jest stosunkowo dużo. Zdecydowanie trafia do mnie forma zajęć/konsultacji. Jeśli chodzi o architekturę na IFE, to muszę stwierdzić że znaczna część wykładowców jest bardzo pomocna (jest też grupa wykładowców która zupełnie zniechęca do przedmiotu ale na szczęście są w mniejszości), pomaga się rozwijać, ale przede wszystkim są to ludzie uśmiechnięci i motywujący do działania.
 
Principles of Art Composition, Introduction to Architectural Design
Zbierałam informacje jedynie o wydziałach na Politechnice Łódzkiej, opinie były bardzo zróżnicowane, jedni zdecydowanie odradzali mi kierunek na IFE, a drudzy bardzo go wychwalali. Decyzję ostateczna podjęłam, tak naprawdę, w ciemno.
Jak na razie większość jest zainteresowana pracą w zawodzie ale nie mam też dużego porównania, ponieważ na moim kierunku po I semestrze zostało tylko 14 osób. Myślę że wybór IFE stawia mnie w trochę lepszej sytuacji, ponieważ po zakończeniu studiów mogę liczyć na dyplom międzynarodowy, więc będę interesującym pracownikiem zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Zdecydowanie wybrałabym ten kierunek jeszcze raz. Mało tego, nawet przez chwilę nie żałowałam wyboru IFE. Czasami bywa ciężko, bo są to studia dość wymagające i eksploatujące człowieka, ale są również bardzo ciekawe i użyteczne w życiu codziennym.

Marlena, II rok, Wydział Architektury Politechniki Łódzkiej

Ranking Wydziałów Architektury - podsumowanie i wnioski

Po wywiadach ze studentami Wydziałów Architektury z różnych miast wyciągnąć można jeden wniosek – każdy jest zadowolony i nie zmieniłby swoich studiów na nic innego. Nawet, gdy początkowo planowali studiowanie w innym mieście, ale się nie udało, nie myślą o zmianie.

Studia architektoniczne w całej Polsce w gruncie rzeczy są do siebie bardzo podobne, ponieważ ramowy program tego kierunku jest ustalony przez Ministerstwo Edukacji i obowiązuje na wszystkich uczelniach. Różnice pojawiają się tylko w sposobie realizacji danego tematu czy przedmiotu.

Tak naprawdę na każdej uczelni – najlepszej i tej z ostatnich miejsc rankingu Perspektyw – możesz trafić na wspaniałego wykładowcę, który pociąga za sobą tłumy jak i takiego, który uprzykrza życie i zniechęca do zawodu Architekta.

Najważniejsze, aby w trakcie studiów nie być niewolnikiem programu zajęć, samemu poszukiwać rzeczy, które Cię najbardziej interesują i w nich się rozwijać.

Interesuje Cię robienie wizualizacji architektonicznych? Zapisz się na kurs programów graficznych. Marzysz o karierze naukowej na uczelni? Bierz udział w konferencjach i pisz artykuły. Myślisz o pracy architekta wnętrz? Może ktoś z rodziny albo znajomych planuje remont – zrób dla niego projekt. Czy w końcu – chcesz zostać Architektem przez wielkie A? Już w trakcie studiów szukaj praktyk, bierz udział w konkursach studenckich i bądź na bieżąco w tym, co dzieje się w branży architektonicznej.

 
AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też