Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

7 zasad efektywnej nauki rysunku

jak efektywnie uczyc sie rysunku odrecznego, kurs rysunku odręcznego kraków, jak nauczyć się rysować

Przede wszystkim nie ma drogi na skróty. Nauka rysunku to długi proces i aby osiągnąć wysoki poziom w rysowaniu trzeba narysować określoną ilość rysunków. Jednak zdarza się, że nawet ktoś, kto narysował 100 rysunków wciąż rysuje gorzej niż ktoś kto narysował ich 30. Poznaj sekret 7 zasad efektywnej nauki rysunku.

Jak szybko nauczyć się rysować?

1. Ćwicz dużo i często

Najważniejsza i podstawowa sprawa. Musisz rysować często i regularnie aby mieć szansę się rozwinąć. Bo nie jest ważne jak długo ktoś chodzi na zajęcia z rysunku, lecz jak dobrze je wykorzystuje, a więc ile rysunków narysował w trakcie kursu. To tak jak ze sportem, mistrzowie olimpijscy codziennie trenują żeby rozwijać i utrzymywać wysoką formę.

2. Rysuj z zaangażowaniem!

Brak talentu nie jest żadną wymówką. Właściwie to talent nie istnieje. Istnieje tylko zaangażowanie, chęć osiągnięcia celu, ambicja i pracowitość. To głównie te cechy decydują o tym, jak szybko pojawią się efekty nauki rysunku. A wszystkie powyższe cechy możesz sam wypracować.

3. Jak dobrze rysować? Wyciągaj wnioski

Po każdym skończonym rysunku zastanów się, co zrobiłeś dobrze, a co mógłbyś zrobić lepiej. Najlepiej jak pomoże Ci w tym nauczyciel rysunku. Zapamiętaj wnioski po korekcie, możesz nawet je zapisać i staraj się pracować nad tym, co na razie wychodzi Ci gorzej. Bezrefleksyjnie i taśmowo narysowane prace nie mają szans dać takiego efektu jak kilka porządnie przeanalizowanych.

4. Dużo szkicuj

Do każdej dużej pracy rób kilka szkiców – minimum 3, a najlepiej 5. Dzięki temu nie rysujesz “pierwszego lepszego” ujęcia, lecz masz szansę przeanalizować kilka kadrów i wybrać najlepszy. Poza tym załóż szkicownik i szkicuj wszystko, wszędzie i zawsze! Kolegę z ławki podczas nudnej lekcji, widok na osiedle i czekasz na przystanek, własną dłoń. Ponadto jeśli myślisz o zdawaniu na Architekturę to rewelacyjnym pomysłem jest przeglądanie portali architektonicznych i zdjęć historycznej architektury i szkicowanie budynków, które Ci się spodobają. Szkicując zapamiętujesz cechy danego budynku i będziesz mógł narysować podobny do niego w sytuacji, gdy nie będzie możliwości skorzystania z inspiracji (np. na egzaminie wstępnym na architekturę).

5. Jak dobrze rysować? Inspiruj się innymi

Oglądaj rysunki innych twórców, np. w naszej galerii rysunków i obrazów kursantów. Przyglądaj się ich technice. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z ich autorami, na pewno chętnie Ci udzielą wskazówek. Spróbuj osiągnąć podobny efekt, do tego, jaki widzisz na rysunkach, które podziwiasz. Ucząc się rysować nie da się uniknąć inspiracji. To tak, jakbyś chciał się nauczyć języka obcego nigdy korzystając z podręcznika, słownika czy lektora. Dlatego ogromnie ważne jest, aby ucząc się rysunku inspirować się wartościowymi pracami rysunkowymi.

zobacz też: Jak narysować psa?

6. Eksperymentuj z różnymi technikami rysunkowymi

Warto próbować innych technik rysunkowych, ponieważ pozwalają na wykształcenie innych umiejętności. Na przykład rysowanie cienkopisem pomaga wypracować pewną kreskę, ponieważ rysując masz świadomość, że cienkopisu nie można wymazać. Potem ta pewność przekłada się na rysunek ołówkowy.

7. Jak szybko nauczyć się rysować? Zadania adekwatne do poziomu

Jeśli jesteś początkującym rysownikiem musisz dać sobie czas. Rzucanie się na głęboką wodę i chwytanie się najambitniejszych tematów może zakończyć się niepowodzeniem i łatwo się wtedy zniechęcić do dalszego rozwoju. Nauka rysunku to proces, w którym najpierw musimy wypracować podstawowe umiejętności, żeby wykorzystywać je w coraz trudniejszych tematach. Pamiętaj też o zwiększaniu poziomu trudności stawianych sobie zadań. Jeśli coś wychodzi Ci bardzo dobrze, to nie musisz tego rysować kolejny raz, skupiaj się na tym, co możesz poprawić w swoim warsztacie. Na kursie rysunku nauczyciel dba o odpowiedni dobór tematów. Jeśli jednak uczysz się rysunku sam zwróć na to szczególną uwagę.

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też