Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Liceum plastyczne – co trzeba umieć, jak tam jest i co jeszcze warto wiedzieć?

Paleta malarska

Wybór szkoły średniej to wyjątkowo ciężki czas w życiu młodego człowieka. Wrażenie, że ta jedna decyzja może mieć znaczący wpływ na naszą przyszłość, potrafi przytłoczyć i wywołać niemały stres. Jeśli drzemie w Was artystyczny potencjał i od dłuższego czasu chodzi za Wami myśl, że powinniście pójść do liceum plastycznego – nie mogliście lepiej trafić!

W tym artykule odpowiem na pytania:

  • Co trzeba umieć?
  • Jak przygotować się do egzaminu do liceum plastycznego?
  • Jak wygląda egzamin wstępny do liceum plastycznego?
  • Czego nauczycie się w liceum plastycznym?
  • Jakie przedmioty rozszerzone możecie wybrać na maturze?
  • Czy liceum plastyczne dobrze Was przygotuje do egzaminów maturalnych?
  • Co zyskujecie, ucząc się w plastyku?
  • Czy dzięki niemu dostaniecie się na wymarzone studia?
  • Co można robić po liceum plastycznym?
  • Jakie są równie dobre alternatywy do liceum plastycznego?

Co musicie wiedzieć, zanim zaczniecie czytać ten artykuł?

Wybór szkoły średniej nie zamyka Wam ŻADNEJ, ale to absolutnie ŻADNEJ ścieżki kariery na kolejnym etapie Waszego życia. Traktujcie tę część edukacji, jako pewnego rodzaju przygodę, przetestowanie swoich możliwości, sprawdzenie się na różnych płaszczyznach, odkrycie samego siebie i swoich zainteresowań. Zaufajcie mi, wiem, co mówię- sama skończyłam technikum ekonomiczne, by w kolejnym etapie swojego życia wylądować na architekturze, która dała mi równie nieskończoną ilość ścieżek do dalszych modyfikacji mojego życia zawodowego.

Martwa natura

Co z tego wynika? Chęć ukończenia studiów artystycznych nie musi wiązać się z wyborem liceum plastycznego jako jedynej i najlepszej opcji. Nie ma czegoś takiego, jak “najsłuszniejszy” wybór. Każda szkoła średnia czy każdy kierunek studiów mają swoje plusy i minusy. Nie warto się zamykać na inne warianty, które stoją przed Wami otworem. Jeśli więc jesteście tu, ponieważ czujecie jakiegoś rodzaju presję, że jest to po prostu konieczny etap, jeśli chcecie dalej kształcić się w kierunkach artystycznych, polecam zamknąć ten artykuł i zrobić analizę powodów, dla których chcecie rekrutować do plastyka. Jeśli 90% z nich dotyczy tak naprawdę kolejnego etapu edukacji, czyli studiów, może warto na tym etapie spróbować czegoś innego, a równie ciekawego?

Czy dążę do tego, by Was zniechęcić do nauki w liceum plastycznym? Absolutnie NIE! Chciałabym jednak, byście podjęli tę decyzję świadomie, spokojnie i samodzielnie, bez odczuwania presji społecznej bądź tej, którą sami na siebie narzucacie. Przy okazji mając też na uwadze, że bycie absolwentem liceum plastycznego nie jest wymagane na uczelniach artystycznych, ani nawet lepiej punktowane

Wiecie ile biol-chem’ów studiuje na ASP? Albo ile ekonomów studiuje architekturę? :) Takich ludzi jest cała masa!

Liceum plastyczne - co trzeba umieć, żeby tam się dostać?

Dwie łyżki znajomości perspektywy, trzy łyżeczki wiedzy o proporcji, kopiata łyżka umiejętności przenoszenia rzeczywistości na papier. Dodatkowo szczypta charyzmy i dwie szczypty ciekawości. Oto przepis na to, co trzeba umieć jeszcze przed pójściem do liceum plastycznego. Ale co to tak naprawdę znaczy?

Wystarczy, że zdobędziesz podstawy historii sztuki oraz zaczniesz szlifować warsztat rysunkowy i malarski. Nie musisz umieć projektować ani tworzyć obrazów w różnych dziwnych technikach, by zapewnić sobie spokój ducha na egzaminie. Nauczyciele liceów plastycznych wychodzą z założenia, że przychodzicie z podstawami, które będziecie doskonalić przez cały okres szkoły średniej. Nie jest więc z góry wymagana perfekcja w każdej możliwej dziedzinie. W innym wypadku – czego nauczyliby Was w szkole? ;)

Szkice z liceum plastycznego

Jak przygotować się do egzaminu do liceum plastycznego?

Warto wspomnieć, że liceum plastyczne w Krakowie organizuje zajęcia oraz konsultacje, na które warto przejść się przed egzaminem. Dzięki nim można przekonać się, jak wygląda pracownia i jak prowadzone są lekcje w liceum. Dodatkowo można porozmawiać z nauczycielami, by dowiedzieć się, co można dopracować przed egzaminem wstępnym i z czego się jeszcze rozwinąć. Należy pamiętać, że mają one formę niezobowiązującą, więc warto do nich podejść bez stresu :) Traktujcie je, jako pomoc, a nie karę i dodatkowy powód do zmartwień. Przygotujcie jak najwięcej rysunków i obrazów, jak tylko możecie i przekonajcie się, w jakiej sferze możecie się jeszcze podszkolić. Dodatkowo oswoi Was to nieco z konstruktywną krytyką, która będzie stanowić Waszą codzienność w liceum plastycznym.

Najważniejszą umiejętnością, którą warto nabrać przed rekrutacją jest rysowanie oraz malowanie martwej natury. Prace z nią pojawiają się w obu postaciach na egzaminie wstępnym. Warto więc poświęcić im nieco uwagi, by podejść spokojnie do rekrutacji. Oczywiście nie należy pomijać innych obszarów, by dokładnie przyswoić podstawy perspektywy oraz skali w przedmiotach wokół nas. Warto porysować trochę architektury, postaci, czy zwierząt, żeby rozwijać swój warsztat. Pobawcie się też odrobinę z gliną, na egzaminie jest również rzeźba, punktowana na równi z rysunkiem i malarstwem :)

Jak wygląda egzamin wstępny do liceum plastycznego?

Egzamin wstępny do liceum plastycznego przeważnie składa się z dwóch etapów – manualnego oraz teoretycznego. W pierwszym z nich możecie spodziewać się trzech zadań – malarskiego, rysunkowego oraz rzeźbiarskiego. Na egzamin przynosicie własne przybory, natomiast na miejscu otrzymujecie kartkę lub karton w odpowiednim formacie i z przybitą pieczątką. Nie musicie się więc troszczyć, by przynieść wszelkie możliwe kartki, jakie są na rynku. ;)

Etap rzeźbiarski opiera się głównie o pracę z gliną lub plasteliną. Protip od starszej koleżanki: weźcie sobie NÓŻ DO MASŁA – przydaje się ;). Resztę materiałów rzeźbiarskich dostajecie na miejscu. Dokładne informacje, dotyczące pozostałych przyborów możecie znaleźć na stronach internetowych szkół niedługo przed egzaminami.

Drugi etap to pytanie teoretyczne z zagadnień z historii sztuki. Tu warto przygotować sobie między innymi ulubiony obraz, artystę oraz przykładowo informacje o wystawach, na których się było. Warto wykazać zainteresowanie sztuką oraz historią – to pokaże Waszą wrażliwość w tych sferach i wzmocni Waszą pozycję w rekrutacji.

Czego nauczycie się w liceum plastycznym?

Spodziewajcie się oczywiście standardowych przedmiotów ogólnokształcących: polskiego, matematyki, angielskiego, chemii, fizyki i wszystkich innych przedmiotów obowiązujących w standardowej szkole średniej – niestety one Was nie ominą. Chciałoby się od nich uciec, jednak plastyk nie stanowi ratunku od reguły.

Dodatkowo wkraczacie w artystyczny świat z rysunkiem i malarstwem, rzeźbą, historią sztuki, podstawami fotografii i filmografii, multimediami, grafiką. Krakowski plastyk może pochwalić się również dwoma pracowniami: projektowania przestrzennego oraz projektowania płaskiego. Pierwsza z nich – projektowanie wystawiennicze ukierunkowane jest nieco w stronę architektury. Druga z nich dotyczy nieco bardziej projektowania graficznego. Już od drugiej klasy wybiera się jedną z dwóch tych ścieżek. :)

Na koniec liceum tworzy się dyplomy, które podlegają obronie. Obowiązują z rysunku i malarstwa, historii sztuki oraz z wybranej wcześniej specjalizacji.

Martwa natura

Jakie przedmioty rozszerzone możecie wybrać?

Niestety liceum plastyczne wiąże się z narzuconymi rozszerzeniami w programie – historią sztuki oraz angielskim. Decydując się więc na liceum o tym profilu musicie liczyć się z tym, że nie macie możliwości rozszerzenia dowolnych przedmiotów, które chcecie zdawać następnie na maturze. Wprawdzie myśląc o studiach na ASP, warto wiedzieć, że matura nie liczy się do rekrutacji – należy ją jedynie zdać. Pamiętajcie jednak, że nigdy nie wiecie, jak potoczy się Wasze życie i nie warto odpuszczać egzaminów maturalnych już na wejście. Może w trakcie liceum okaże się, że chcecie iść na politechnikę na architekturę? Tu matura stanowi aż ⅓ punktów w rekrutacji!

Czy ten profil przygotuje Was dobrze do egzaminów maturalnych?

Niestety tutaj możecie poznać jeden ze znaczących minusów liceów plastycznych. Główny obszar zainteresowania obraca się wokół przedmiotów artystycznych, z uwagi na procentową przewagę przyszłych studentów ASP. Jak już wiemy, nie jest wymagana tam wysoko zdana matura, a świetny warsztat plastyczny. W związku z czym największy nacisk kładzie się na obronę dyplomów, nie na egzaminy dojrzałości. Jeśli więc rozsądnie chcecie dobrze zdać matury, musicie liczyć się z wkładem własnym , dużą ilością samodzielnej pracy i wysiłku włożonego w przygotowanie do nich. Jest to o tyle trudne, że prace dyplomowe będą zabierać Wam mnóstwo czasu. Będziecie musieli więc nauczyć się świetnej organizacji pracy, by pogodzić naukę i prace manualne oraz wyznaczyć sobie priorytety.

Co daje liceum plastyczne? Co zyskujecie, ucząc się w plastyku?

Właściwie już po liceum zyskujecie pewnego rodzaju zawód. Wspomnę, że liceum plastyczne działa trochę jak technikum – trwa rok dłużej i jest coś na wzór egzaminów zawodowych. Na koniec otrzymujecie zacny zawód „plastyk” z wybraną przez Was specjalizacją. Sporo osób po liceach plastycznych może liczyć na prace związane z projektowaniem czy sztuką. Przykładowo możecie projektować wzory na koszulki dla marki modowej, pracować przy renowacjach w kościele, czy tworzyć grafiki i loga dla firm.

Duża część osób po liceum plastycznym dostaje się na artystyczne studia bez dodatkowych kursów czy zajęć. Jednak jeśli możecie pozwolić sobie na dodatkowe kursy musicie wiedzieć, że pomogą Wam one ukierunkować się na dobraną do Waszych zainteresowań ścieżkę. Samo liceum może nie być dla Was wystarczające, jeśli przykładowo chcecie wybrać się na wzornictwo, a w liceum większy nacisk kładzie się na grafikę. Pamiętajcie, że wiele tak naprawdę zależy od tego, ile włożycie pracy w rozwój swoich umiejętności i jaką dalszą ścieżkę dla siebie zaplanujecie. Im większy wachlarz w możliwościach zdobywania wiedzy i umiejętności sobie zapewnicie, tym większe szanse dla Was na dostanie się na wymarzony kierunek.

Czy liceum plastyczne zapewni dostanie się na studia?

Na ASP w znacznej części tak, chociaż przygotowawcze kursy też się przydają. Pamiętajcie, że jak w każdej innej szkole, wiele zależy na jakiego nauczyciela traficie oraz ile wkładu własnego włożycie w przygotowanie portfolio na studia. Do teczki na studia przydają się też prace dyplomowe – można się wtedy popisać pracami robionymi w Illustratorze, Photoshopie czy AutoCadzie.

W przypadku chęci pójścia na architekturę może już być nieco ciężej. Bez dodatkowych kursów z rysunku architektonicznego, prace z liceum mogą okazać się niewystarczające, by zdać egzamin na politechnikę. Dodatkowo trzeba tu brać pod uwagę samodzielne przygotowanie do matur!

Obraz - kobieta

Czy naprawdę warto iść do plastyka?

Myślę, że na to pytanie najlepiej odpowiedzą Wam dwie zwięzłe opinie absolwentek:

“TAK!❤️ Ja tę szkołę uwielbiałam! Wiem że są różne opinie, ale dla mnie najlepsze, co mnie mogło spotkać w ostatnich kilku latach. Jest też mega wsparcie od nauczycieli i atmosfera milutka :))”

“Nie lubię żałować rzeczy, które zrobiłam, więc warto. Takich ludzi i atmosfery już nie spotkam. Rozwinęłam się i liceum nakierowało mnie na studia.”

 

Jakie równie dobre alternatywy liceum plastycznego?

W zasadzie każda alternatywa jest równie dobra. Jeśli chcecie dostać się na ASP, możecie iść do zwykłego liceum, zapisać się na zajęcia dodatkowe, kursy, czy warsztaty malarsko-rysunkowe. Możecie rozwijać się również samodzielnie, dużo szkicując w domu! WŁAŚNIE! Szkicownik to podstawa! To on najszybciej i najpewniej wspomoże Wasz progres rysunkowo-malarski! Jeśli myślicie o architekturze, warto wybrać liceum lub technikum z odpowiednimi rozszerzeniami.

Postać, rysunek z liceum plastycznego

PODSUMOWANIE

Liceum plastyczne to przyjemna, rozwojowa i bardzo specyficzna szkoła. Zyskujecie dzięki niej znajomości na całe życie, wyjątkowe wspomnienia i niezwykłą wrażliwość na otaczający Was świat. To świetny wstęp do dalszego rozwoju w kierunkach artystycznych, kontynuowanych na studiach. Warto na spokojnie rozważyć wszystkie aspekty wyboru tej szkoły średniej. Pamiętajcie – to Wasze życie i nikt za Was nie decyduje. To okres, w którym możecie próbować rozwijać się w najróżniejszych dziedzinach, możecie przebierać w nich w nieskończoność. Liczy się tylko Wasza pasja, zaangażowanie i chęć do pracy. Świat artystyczny to niezwykły świat, do którego z pewnością warto dołączyć. Bez wątpienia sprawi, że Wasze życie nabierze zupełnie innych barw. Jest na to mnóstwo sposobów, a plastyk to tylko jeden z nich. :)

autorka tekstu: Patrycja Mikołajek

Z podziękowaniami dla Zuzi Łomzik oraz Sylwii Jamróz za udzielenie niezbędnych informacji

Patrycja

Zostaw komentarz

Przeczytaj też