Jakie umiejętności będą potrzebne dla przyszłego architekta? Myślę, że dobrze od tego zacząć. Idea studiów architektonicznych w pewnym sensie może nieco przytłaczać. Dlaczego? Jest to kierunek wyjątkowo przekrojowy. Możemy spodziewać się na nim zarówno przedmiotów ścisłych (matematyka, budownictwo, konstrukcje budowlane), humanistycznych (różnego typu historie), a także kreatywnych (projektowanie, rysunek odręczny, rzeźba). Wybierając szkołę średnią, dobrze kierować się racjonalnym doborem przedmiotów, by ułatwić sobie nie tylko dostanie się na studia, ale również przyszłe funkcjonowanie na nich.
Zacznijmy więc od tego, by w pierwszej kolejności oczywiście się dostać. Jak być może się zorientowaliście, każda z uczelni ma nieco inne wymagania dotyczące rekrutacji. To dosyć istotny aspekt, który powinniście uwzględnić, decydując się na drogę, którą będziecie podążać. Politechnika Krakowska w swoich wymaganiach zawarła rozszerzenia z przedmiotów; matematyka i język polski, oraz trzecia matura do wyboru spośród: historii, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie, fizyki i geografii. Przykładowo Politechnika Warszawska wymaga matematyki, języka obcego, przedmiotu do wyboru z grupy pierwszej (fizyka, informatyka) oraz przedmiotu do wyboru z grupy drugiej (geografia, historia, historia sztuki, język polski), a Politechnika Wrocławska matematyki, fizyki, języka polskiego oraz języka obcego.
Jak już zapewne dostrzegacie, część przedmiotów powtarza się na większości uczelni i to właśnie na nich dobrze się skupić. Zatem najbezpieczniejszym wyborem oczywiście jest rozszerzona matematyka i fizyka. Od razu więc nasuwa się na myśl liceum o właśnie takim profilu. Niestety, obawiam się, że gdybym zostawiła tę kwestię na takim etapie, znaczna część przyszłych rekrutantów, w tym momencie wyłączyłaby tę stronę i ponownie zaczęła rozważać wybór przyszłej profesji. Otóż- jeśli nie czujesz się mistrzem w dziedzinach ścisłych, liceum o profilu humanistycznym nie jest gorszym wyborem– oczywiście w zakresie samego dostania się na studia. Zauważ, że większość uczelni wymaga zarówno rozszerzonej matematyki, jaki i języka polskiego, czy historii. Zatem zarówno popularny “human”, jak i “mat-fiz” byłyby nie najgorszym wyborem :). Tak oto wracamy do punktu wyjścia- jaką szkołę wybrać, by wyjść na tym najlepiej?