Jak dostać się na Architekturę na PK? cz. 1 – matury

Co trzeba zdawać na maturze? Jak liczone są punkty?  Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

jak dostać się na architekturę, architektura pk, rysunek architektura

 

REKRUTACJA I NA ARCHITEKTURĘ NA PK

Gdy Twoi koledzy po ostatniej maturze będą wygrzewać się w czerwcowym słońcu ciesząc się ledwie zaczętymi, najdłuższymi wakacjami życia, Ty będziesz ciężko pracować, aby dostać się ma wymarzone studia. Brzmi okropnie? Nic podobnego! Studenci architektury z nostalgiczną łezką w oku wspominają okres ostatnich przygotowań do egzaminów na architekturę. Jest to czas, w którym do granic pobudzają swoją pasję rysowania, a także spędzają dłuuugie godziny na wspólnym rysowaniu – tak rodzą się przyjaźnie, które przetrwają całe studia, a nawet więcej ;)

 

…Ale wracając do matur

Politechnika Krakowska punktuje przy rekrutacji na Architekturę maturę z języka polskiego, matematyki oraz historii sztuki zamiennie z historią. Współczynnik rekrutacyjny prezentuje się następująco:

W = (M+JP+H)/6 + R1 + R2 = 300

M – matematyka

JP – język polski

H  – historia lub historia sztuki

R1, R2 – rysunki (o tym więcej w kolejnym artykule) – po 100 punktów

Wyniki wszystkich matur przeliczane są w poniższy sposób:

poziom podstawowy: wynik w % x 1 (maksymalnie 100 za każdą maturę)

poziom rozszerzony: wynik w % x 2 (maksymalnie 200 za każdą maturę)

 

Przykładowo, jeżeli zdaliśmy matematykę podstawową na 90%, język polski rozszerzony na 80%,  a historii ani historii sztuki nie zdawaliśmy w ogóle to punkty należy liczyć tak: W = (90 + 80×2 +0)/6 + R1 +R2

 

Łącznie za matury możemy otrzymać 100 punktów, i 200 za egzamin z rysunku. Nie oznacza to, że możemy olać naukę do matury, ponieważ dobrze napisane znacznie ułatwią nam dostanie się na studia. Wystarczy dodać, że próg wejścia na studia dzienne wynosił w ostatnich latach 140 – 160 punktów. Więc jeśli osiągniemy bardzo dobry wynik na maturach, to do egzaminu z rysunku będziemy mogli podejść z mniejszym stresem.

Język polski i matematyka to matury, którym powinniśmy sprostać na maturze ucząc się w szkole. Zamiast historii sztuki można zdawać historię, jednak warto znać historię sztuki, gdyż ta wiedza bardzo nam się przyda w trakcie studiów. Zdawanie historii zamiast historii sztuki to dobra opcja tylko dla tych osób, które już w momencie podejmowania decyzji o studiach architektonicznych posiadają bardzo dużą wiedzę w tej dziedzinie.

W większości szkół brakuje zajęć z historii sztuki, dlatego kandydaci na Architekturę powinni uczęszczać na dodatkowy kurs z historii sztuki aby dobrze przygotować się do zdawania tej matury.

CHCESZ DOSTAĆ DODATKOWE PUNKTY?

Weź udział w olimpiadzie przedmiotowej! Osiągnięcia w tym konkursach nie tylko zwalniają ze zdawania matury dając 100% z poziomu rozszerzonego, ale również są dodatkowo punktowane podczas rekrutacji na Architekturę. Dla laureatów olimpiady z matematyki, języka polskiego, historii lub olimpiady artystycznej stosuje się inny współczynnik pozwalający osiągnąć 325 punktów:

W = (M + JP + H + 200)/8 + R1 + R2

Jeśli nie uda nam się zdobyć tytułu laureata, to udział w olimpiadzie wciąż jest dużą motywacją do nauki i z pewnością dodatkowy czas włożony w naukę odbije się na wyniku matury.

kurs historii sztuki krakow, historia sztuki matura