Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Egzamin na Architekturę w Krakowie – co musisz wiedzieć?

egzamin wstepny architektura krakow

Egzamin na architekturę w Krakowie to dopiero początek. Jeśli w Twojej głowie zrodził się pomysł aby zostać architektem to gratulacje! Przed Tobą piękna, ale też długa droga rozwijania swojego umysłu i zdolności po to, aby dostać się na wymarzone studia. Przygotowywanie się na studia architektoniczne to miesiące lub lata, które pamięta się później przez całe życie. Na kursie rysunku poznajesz ludzi, którzy dzielą z Tobą pasję. Razem spędzacie długie godziny na wspólnym rysowaniu czy dyskusjach o współczesnej architekturze. A później razem idziecie na egzamin wstępny na Wydział Architektury. Jak będzie wyglądać ten dzień? Poniższy artykuł to prawdziwe kompendium wiedzy o tych dwóch dniach, które otworzą przed Tobą świat architektury.

przygotowanie do architektury kraków

 

Egzamin wstępny z architektury – po co?

Dobry architekt to osoba wszechstronna, o otwartym umyśle i szerokiej wiedzy. Jednocześnie kreatywna, potrafiąca wymyślać i kreować nowe formy oraz przenosić wizje. Nawet w dobie wszechobecnej cyfryzacji i digitalizacji procesów projektowych szkicowanie jest nieocenionym narzędziem projektowym, które nigdy nie zostanie wyparte przez komputery. Dlaczego? Ponieważ odręczny szkic pozwala w kilka minut pokazać poglądowo jak ma wyglądać dana forma. Taki szkic “od ręki” można zaprezentować klientowi, inwestorowi, innym architektom w zespole gdy nie ma czasu żeby tworzyć wielogodzinne wizualizacje. 

nauka rysowania w krakowie, szkolenie z rysunku, jak dostać się na architekturę

Żeby umieć dobrze szkicować musisz najpierw nauczyć się dobrze rysować. Żeby umiejętnie tworzyć formy uproszczone, szkicowe najpierw konieczne jest nabycie umiejętności dokładnego odwzorowania, przestudiowania danego tematu lub zagadnienia rysunkowo. Dowodem na to jest choćby Picasso – nie wymyślił kubizmu na pierwszym swoim obrazie w życiu. Najpierw przez wiele lat tworzył klasyczne, akademickie, realistyczne obrazy i doszedł w tym do perfekcji. 

Oczywiście nie musisz być na poziomie takich mistrzów, żeby dostać się na architekturę, ale warto jeszcze przed rozpoczęciem studiów pozyskać warsztat rysunkowy, który już na studiach pozwoli Ci  na umiejętne przedstawianie swoich projektów wykładowcom na uczelni a później w życiu zawodowym sprawi, że projektowanie architektury będzie czystą przyjemnością.

Ponadto, rysowanie architektury rozwija wyobraźnię przestrzenną, pozwala jeszcze przed studiami zapoznać się z tym, jak funkcjonują budynki. Wymusza też na kandydatach dogłębne zainteresowanie się współczesną architekturą.

 

Raz na egzaminie był temat dziedzińca z podcieniami arkadowymi, wiesz co to?

Dlatego Wydziały Architektury pożądają na swoich studiach osób, które potrafią rysować i egzamin na architekturę w Krakowie tę umiejętność sprawdza.

Egzamin na architekturę w Krakowie. Jak wygląda egzamin wstępny na Politechnice Krakowskiej?

Egzaminy wstępne w poszczególnych miastach różnią się miedzy sobą. Każdy Wydział kładzie nacisk na nieco inne zagadnienia. Egzamin na Architekturę w Krakowie do 2022 roku składał się z dwóch zadań rysunkowych: rysunku martwej natury oraz rysunku z wyobraźni o charakterze architektonicznym.

Od 2023 roku jest to już tylko jeden rysunek egzaminacyjny, który łączy cechy dwóch wcześniejszych egzaminów w jeden temat.


Rysunek o charakterze architektonicznym na podstawie przedstawionych elementów kompozycji

Obecny egzamin na architekturę na Politechnice Krakowskiej

 

Rysunek martwej natury to zawsze bryły geometryczne.

Obecnie, od 2023 roku egzamin na Architekturę na Politechnice Krakowskiej składa się tylko z jednego, czterogodzinnego zadania rysunkowego. Wykorzystując przedstawione elementy kompozycji – bryły (np. sześcian, walec, ostrosłup), które zostaną pokazane na sali egzaminacyjnej, należy zakomponować zadaną przestrzeń o charakterze architektonicznym. W 2023 i 2024 roku z podanych brył należało zaprojektować pomnik o określonych cechach.

 

zobacz też:

tematy egzaminów wstępnych z ostatnich lat na Politechnice Krakowskiej z omówieniem

Wymagania na egzamin z Architektury – co musisz umieć?

Rysowanie brył z natury wymaga umiejętności obserwacji i przenoszenia widzianych obiektów na kartkę, w konkretnej perspektywie i skali – bryły o wysokości 30 cm musisz narysować jako część dużego pomnika. Niezbędna jest też zdolność panowania nad konstrukcją brył. W tym zadaniu możesz się wyróżnić szrafem dobrej jakości czyli innymi słowy umiejętnością cieniowania ołówkiem dużych powierzchni rysunku.

Konieczna jest też umiejętność szybkiego rysowania – Twój rysunek musi być gotowy w 4 godziny.

nauka rysunku od podstaw

 

Egzamin na Politechnice Krakowskiej – przebieg

Egzamin odbywa się zazwyczaj w czerwcu, w godzinach przedpołudniowych, w gmachu Politechniki przy ul. Podchorążych 1. Na miejscu musisz być minimum pół godziny wcześniej, ale warto zaplanować sobie przyjazd jeszcze wcześniej, żeby nie martwić się, że po drodze spotkają nas jakieś niespodzianki, które opóźnią nasze przybycie. 

Po przekroczeniu progu Wydziału kieruj się do sali, do której zostałeś wcześniej przydzielony. W budynku będą rozwieszone znaki kierujące do poszczególnych sal. Pod salą zostaniesz poproszony o okazanie dowodu tożsamości. Po odnotowaniu Twojej obecności otrzymasz deskę, zakodowany arkusz papieru i będziesz mógł zająć miejsce. Kandydaci przydzielani są do konkretnych sal, ale nie do konkretnych miejsc, więc możesz zająć dowolne krzesło. 

W trakcie egzaminu wstępnego

Na początku komisja przekazuje kandydatom najważniejsze punkty z regulaminu egzaminu wstępnego, losuje temat i przekazuje go kandydatom. Cała ta procedura może trwać nawet do czterdziestu minut, warto mieć to na uwadze planując powrót z egzaminu, ponieważ późniejsze rozpoczęcie rysowania oznacza przedłużenie egzaminu o dodatkowe minuty, tak, aby kandydaci mogli rysować pełne cztery godziny zegarowe.

Po ogłoszeniu tematu można przystąpić do rysowania. Przez pierwszą godzinę trwania egzaminu nie ma możliwości wychodzenia z sali, później, po zgłoszeniu tego komisji i oddania im “w zastaw” rozpoczętej pracy egzaminacyjnej, można wyjść do toalety. Ważne jest to, że nie masz do dyspozycji dodatkowych arkuszy papieru, jedynie swój docelowy arkusz B2. W związku z tym możesz jest szkicować na drugiej stronie arkusza, której komisja nie ocenia. Możesz też ewentualnie szkicować na właściwej stronie, ale musi to być na tyle delikatny szkic, żeby dało się go wymazać przed ukończeniem rysunku.

Komisja podaje upływ czasu co godzinę, w ostatniej godzinie co piętnaście minut. W czasie rysowania nie możesz konsultować się z innymi ani korzystać z żadnych dodatkowych pomocy. Jesteś tylko Ty i Twój rysunek. Po upływie czterech godzin kandydaci oddają prace. Jeżeli wcześniej ukończysz swoją pracę to oczywiście możesz opuścić salę po przekazaniu rysunku komisji. 

Po egzaminie

Gdy ukończysz egzamin na Architekturę w Krakowie pozostaje już tylko czekanie na wyniki. Politechnika publikuje oceny około tydzień po egzaminie. Możesz sprawdzić swój wynik w serwisie rekrutacyjnym Politechniki Krakowskiej, listy ocen nie są nigdzie wywieszane. Na swoim profilu będziesz mieć informację o uzyskanych ocenach.

Jeśli dostaniesz czwórkę lub piątkę to już będziesz jedną nogą na Wydziale Architektury, ale i tak trzeba będzie poczekać na doliczenie wyników matur. Te pojawiają się dopiero na początku lipca. 

Przybory na egzaminie na Architekturę

jakimi olowkami rysowac

Na egzamin na architekturę w Krakowie musisz wziąć swoje przybory rysunkowe. Nie ma ograniczeń co do ilości i typu ołówków jakie możesz wziąć. Mogą to być cienkie ołówki automatyczne, najpopularniejsze drewniane, grubsze ołówki mechaniczne albo nawet wszystkie na raz. Jest to bardzo wygodne, ponieważ możesz wziąć swoje ulubione narzędzie rysunkowe, do którego jesteś przyzwyczajony. Warto wziąć ze sobą ołówki różnych twardości (na przykład 2B, 4B i 6B) a także cieńsze i grubsze ołówki. Ale to już zależy od tego, czego lubimy używać na co dzień.

Oprócz ołówków potrzebne będą Ci również pozostałe narzędzia rysunkowe, czyli gumka do mazania – tutaj nie ma ograniczenia co do ilości i typu gumki, możesz wziąć gumkę chlebową, twardą, białą gumkę a także gumkę w ołówku do precyzyjnego ścierania, strugaczkę a także klipsy do przypinania kartki jeśli ich używasz. Politechnika Krakowska zapewnia na egzaminie arkusze papieru formatu 50 na 70 centymetrów (po jednym arkuszu na kandydata) a także deski – podkłady do rysowania. 

Politechnika Krakowska wymaga również zabrania ze sobą dowodu osobistego, a także dowodu dokonania opłaty rekrutacyjnej. Ponadto warto wziąć ze sobą jakąś przekąskę i napój, żeby nie odczuć spadku energii i pragnienia podczas czterogodzinnego rysowania. Na pewno przydadzą się chusteczki higieniczne i zegarek (nie można używać telefonów w czasie egzaminu). W salach, w których odbywa się egzamin wstępny nie ma zegarów. Komisja co prawda przypomina co jakiś czas o upływającym czasie, lecz warto samemu mieć go pod kontrolą. 

Czego nie możesz wziąć na egzamin na Architekturę w Krakowie?

Oczywiście wszelkich pomocy dydaktycznych typu szkicownik, zdjęcia, książki oraz urządzeń, które mogą spełniać funkcję takiej pomocy. Smartfonów, tabletów, laptopów, słuchawek, a także urządzeń fotografujących czyli dodatkowo aparatów fotograficznych. Nie możesz również używać linijek, ekierek, cyrkla a także wnoszenie dodatkowych arkuszy papieru i narzędzi rysunkowych innych niż ołówki (na przykład cienkopisy, flamastry, węgiel, kredki), wnosić swojej deski rysunkowej a duże torby i plecaki musisz zostawić przed salą. Nie możesz też używać wszelkiego rodzaju fiksatyw, lakierów i innych środków utrwalających grafit na kartce.

Egzamin na Architekturę w Krakowie – jak się ubrać? 

To pytanie zadaje wielu kandydatów. Utarło się przekonanie, że na każdy egzamin trzeba ubrać się galowo, tak jak na maturę. Jednak egzamin na architekturę w Krakowie to co innego. Każdego roku w dniu egzaminu przed wydziałem pojawia się zaledwie kilka wystrojonych osób. Natomiast pozostałe kilkaset ubiera się w wygodne, codzienne ubranie. Ważne, abyś w tym dniu czuł się komfortowo, aby nic Cię nie uwierało, żebyś nie martwił się, czy dopierzesz czarne od grafitu mankiety swojej najlepszej koszuli. 

Informacje praktyczne o egzaminie wstępnym –
co jeszcze warto wiedzieć?

  • Warto przyjść na egzamin wstępny trochę wcześniej. Organizator zaleca aby być pół godziny wcześniej pod gmachem Wydziału Architektury, ale większość kandydatów przybywa na miejsce egzaminu co najmniej godzinę wcześniej.
  • Komisja przydziela kandydatów do sal egzaminacyjnych alfabetycznie – to oznacza, że będziesz rysować w sali z osobami, które mają nazwiska bliskie alfabetycznie do Twojego. Przed egzaminem zorientuj się kto z Twoich znajomych z kursu rysunku będzie z Tobą w sali i umówicie się, że pójdziecie razem. Przechodzenie przez egzamin wstępny to duża dawka stresu, razem będzie Wam raźniej. Poza tym, jeśli zapomnisz gumki do mazania, będziesz mieć obok siebie zaufaną osobę, którą będziesz mógł poprosić o pomoc.
  • W trakcie egzaminu na architekturę w Krakowie możesz wychodzić do toalety, ale dopiero po upływie pierwszej godziny od początku rysowania. Jeżeli chcesz wyjść, zgłaszasz to komisji, która zabezpieczy na czas Twojej nieobecności rysunek. Ta procedura ma na celu uchronienie Twojego rysunku przez “przypadkowym” zniszczeniem go przez innych kandydatów. Prawdopodobnie nikt nie byłby na tyle złośliwy, ale lepiej dmuchać na zimne.
  • Możesz wyjść z egzaminu wcześniej niż po upływie czterech godzin. Ale lepiej, jeżeli po skończeniu rysunku przyjrzysz się mu jeszcze raz i upewnisz, że wszystko jest już narysowane najlepiej jak potrafisz i nic więcej nie możesz już dodać.

Czy możesz później zobaczyć swój rysunek?

Po egzaminie na architekturę w Krakowie masz możliwość wglądu do pracy rysunkowej i porozmawiania z komisją oceniającą na temat Twojej pracy. Aby to zrobić kandydat powinien w podanym terminie złożyć stosowny wniosek. Politechnika Krakowska zamieszcza jego wzór na swoim portalu. Spotkanie ma charakter wyłącznie informacyjny. Politechnika zastrzega sobie w regulaminie egzaminu nieodwołalność otrzymanej oceny, zatem w przypadku niepowodzenia nie nastawiaj się bojowo – dyskusje z komisją nie pomogą.

Jak ocenia się egzamin na architekturę w Krakowie?

Politechnika Krakowska podaje poniższe kryteria oceny obowiązujące zarówno podczas oceniania rysunku:

Kryteria ogólne – zgodność rysunku z tematem szczegółowym, a w tym: 
poprawność kompozycji na arkuszu, 
zgodność rysunku z zasadami perspektywy,
poprawność opracowania walorowego. 

inwencja i wyobraźnia w zakresie architektury.

Mimo, że kryteria te wydają się dość ogólne, jednak dają duże pole do popisu własnymi umiejętnościami komponowania przestrzeni i obiektów architektonicznych.

Komisja ocenia każdy z rysunków według powyższych kryteriów przyznając pracy ocenę w zakresie od 6,0 (najlepsza) do 2,0 (najgorsza) za każde z nich. Uzyskana średnia arytmetyczna z powyższych ocen jest ostateczną oceną rysunku i jest przeliczana na punkty według poniższej skali:

  • 6,0 – 200 punktów
  • 5,5 – 180 punktów
  • 5,0 – 160 punktów
  • 4,5 – 140 punktów
  • 4,0 – 120 punktów
  • 3,5 – 100 punktów
  • 3,0 – 60 punktów
  • 2,5 – 20 punktów
  • 2,0 – 0 punktów

Zatem za rysunek maksymalnie możemy uzyskać 200 punktów. Aby zdać egzamin konieczne jest uzyskanie co najmniej oceny 3,0. Oznacza to, że jeżeli za rysunek dostaniesz ocenę 2,0 lub 2,5, to nawet jeżeli po dodaniu punktów za matury uzyskasz łączną wysoką punktację, to nie możesz ubiegać się o przyjęcie na studia. 

co rysowac na egzamin na architekture w krakowie

 

Co jeszcze oprócz egzaminu z rysunku?

Oprócz wykazania się umiejętnością rysowania kandydat na architekturę musi popisać się również wiedzą. Poza wynikiem ze wstępnego egzaminu z rysunku przy ustalaniu listy rankingowej komisja bierze pod uwagę są również punkty uzyskane na egzaminie dojrzałości.

czytaj też:

Matury punktowane w rekrutacji na Architekturę na Politechnice Krakowskiej

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też