Jakie ołówki wybrać do nauki rysunku?

 

Przed tym pytaniem stają wszystkie osoby rozpoczynające naukę rysunku. Zasypywani pytaniami o listę rzeczy do kupienia w sklepie plastycznym postanowiliśmy odpowiedzieć rozpoczynając tym samym cykl artykułów, które w przyszłości złożą się na kompendium wiedzy na temat nauki rysunku.

kurs rysunku krakow, nauka rysowania, szkola rysunku, jakie ołówki wybrać do nauki rysunku

PRZEGLĄD OŁÓWKÓW DO RYSOWANIA

 

OŁÓWKI

 

Czyli pierwsze narzędzie, o którym należy pomyśleć. W sklepie plastycznym początkującego rysownika uderzy mnogość typów ołówków o zróżnicowanych parametrach. Nie ułatwia to wyboru. Omówmy więc poszczególne typy ołówków wraz z ich wadami i zaletami, aby każdy rysownik mógł wybrać najlepszą dla siebie opcję.

 

OŁÓWKI W KREDCE

 

Najpopularniejszy typ. Jego cena oscyluje w granicach 1,5 – 6 zł, występują w całym zakresie twardości.

Zaletą wyboru tego typu ołówków jest dosyć niska cena a więc możliwość skompletowania zestawu ołówków różnych twardości za niewielką sumę pieniędzy(na początek polecamy 3 ołówki: 2B, 4B, 6B).

Jednak wadą jest konieczność strugania ołówka przez co musimy odrywać się co chwilę od rysunku i tracić czas, będziemy też potrzebować dobrej strugaczki. Ołówki drewniane łatwo się łamią gdy spadną na podłogę, po kilku upadkach nie nadają się do pracy nad rysunkiem, ponieważ z trudem dają się zastrugać.

 

OŁÓWKI AUTOMATYCZNE

 

Możemy kupić taki ołówek za około 6-15 zł, najdroższy model tego typu kosztuje około 50 zł. Wielu z nas używa ich do pisania, jednak znajdują też zastosowanie w rysunku odręcznym.

Przydają się w rysunku do szkiców na małym formacie a także do wykonywania skomplikowanych podrysów pełnych detali.

W sklepach spotkamy ołówki na wkłady o zróżnicowanych grubościach – najczęściej 0,5; 0,7 i 0,9 mm. Z uwagi na bardzo małą średnicę grafitu do takiego ołówka, możemy kupić je w niewielu twardościach, najczęściej 2H, HB, B i 2B. Cienki i twardy grafit będzie drapać kartkę jak igła, dlatego jeżeli decydujemy się na kupno ołówka automatycznego, powinniśmy wybrać jak najgrubszy – 0,9 mm, i dosyć miękki – 2B lub B.

 

OŁÓWKI MECHANICZNE VERSATIL

 

Ołówki mechaniczne różnią się od automatycznych tym, że grafit wysuwa się w nich mechanicznie, a nie jak w powyższych, przy pomocy prostego automatu na sprężynie. Jest to metalowy ołówek na grafity – rysiki, które kupuje się  w opakowaniach po 12 sztuk.

Nie jest to tani wybór, ponieważ sam ołówek kosztuje około 12 zł, natomiast jedno opakowanie wkładów to wydatek rzędu 7 zł. Od początku nauki będziemy potrzebować minimum dwóch, a najlepiej trzech różnych twardości wkładów (2B, 4B, 6B). Jednak wkłady bardzo wolno się zużywają, zestaw ołówka i trzech opakowań rysików o różnych grubościach wystarczy nam co najmniej na cały rok nauki rysunku, a być może nawet na dłużej.

Ogromną zaletą tego typu ołówków jest trwałość oraz “samostrugalność”. Nie będziemy do nich potrzebować strugaczki, zmienną grubość zakończenia rysika uzyskujemy poprzez obrót ołówka, a więc zyskujemy więcej czasu i spokoju podczas rysowania.

 

A WIĘC JAKI OŁÓWEK WYBRAĆ?

 

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z nauką rysunku i nie mamy pewności, czy jest to zajęcie dla nas i zależy nam aby zacząć rysować wydając na początek niewielką sumę pieniędzy, polecamy zakup kilku ołówków kredkowych o różnych twardościach, np. 2B, 4B oraz 6B. Na kilka pierwszych miesięcy zajęć taki zestaw będzie dla nas wystarczający i pozwoli nam rozeznać się w swoich indywidualnych preferencjach a wydamy na niego około 5 zł.

Jeżeli jednak myślimy o nauce rysunku poważnie, planujemy zdawać na studia architektoniczne lub jesteśmy już bardziej zaawansowani, warto pomyśleć o zakupie ołówka mechanicznego oraz automatycznego i wkładów do obu typów. Naszym zdaniem taki duet jest niezawodny w nauce rysunku architektonicznego.

Cienki automatyczny ołówek pozwala na wygodne szkicowanie kadrów i precyzyjne wykonywanie podrysów architektonicznych detali, a także wykreślanie skomplikowanych rysunków geometrycznych, natomiast ołówek mechaniczny jest najwygodniejszą opcją gdy w grę wchodzi ograniczenie czasowe przy rysowaniu, które towarzyszyć nam będzie podczas zdawania egzaminu na Architekturę.

Jest to oczywiście nasze subiektywne zdanie, jeśli masz już pewne doświadczenie w rysowaniu to prawdopodobnie masz też własne preferencje. Zachęcamy do próbowania innych narzędzi rysunkowych, może się okazać, że pomogą nam w osiągnięciu większych postępów w rysowaniu. Ale pamiętajcie też, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy ;)

Jeśli dalej nie wiesz jakie ołówki wybrać, to zachęcamy do kontaktu, chętnie doradzimy :)