Gumka – używać czy nie? I jaką wybrać?

nauka rysunku krakow, kurs rysunku w krakowie, szkola rysowania, jakich przyborów używać do rysunku, poradnik rysunkowy

Gumka do rysunku – czy w ogóle jest potrzebna? Jeśli tak, to jaką kupić i w jakich sytuacjach jej używać? Ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Gumka do rysunku a początkujący rysownicy

Często obserwujemy na kursie jak początkujący rysownicy co chwilę starają się wymazać* każdą niepotrzebną ich zdaniem kreskę. No bo przecież konstrukcja na rysunku służy do konstruowania, już wykonstruowałem, to można zmazać.  No nie do końca ;)

Wymazywanie gumką co chwilę czegoś na rysunku to bardzo szkodliwy nawyk, który  może skutecznie spowolnić nasz rozwój rysunkowy. Przez ciągłe przerwy na mazanie tracimy też cenny czas, żeby zastanowić się, co już można wymazać bo już nie będzie potrzebne, aby następnie  odtwarzać to, co zostało zmazane, bo okazało się jednak potrzebne w kolejnych fazach rysunku.

Ponadto odbieramy sobie możliwość nabycia bardzo ważnej umiejętności w rysowaniu – pracowaniu na wielu warstwach ołówka. Praktycznie niemożliwe jest narysowanie skomplikowanego rysunku geometrycznego czy budynku pełnego detali nie operując wieloma warstwami rysunku o różnym natężeniu kreski ołówkowej. Jeżeli nie nauczymy się tego na początku, z czasem coraz trudniejsze będzie wyrobienie w sobie tego nawyku.rysunek techniczny, nauka rysunku

Ale oczywiście nie powinniśmy całkiem rezygnować z używania gumki do rysunku. Jeśli nauczymy posługiwać się nią z umiarem, to stanie się niezbędnym narzędziem rysunkowym. Poza wymazywaniem błędnie narysowanych kresek (nie mylić z nieprecyzyjnie narysowanymi kreskami – takich nie wymazujemy tylko poprawiamy kolejnymi!) gumka znajduje zastosowanie w uzyskiwaniu różnych efektów światłocieniowych. Jest niezastąpiona przy odbiciach na wodzie, przezroczystości na szkle czy też w zaznaczaniu snopów światła w zacienionych miejscach.

rysunek kościoła, światłocieniowanie na rysunku, nauka rysowania

Jaką gumkę do mazania wybrać? I czemu chlebową?

Najlepsza gumka do rysunku to gumka chlebowa. Posiada niepodważalną przewagę nad białą gumką – nie ściera się. Oznacza to, że po przemazaniu nawet dużej powierzchni kartki nie zostają na niej strugi, które trzeba zetrzeć z rysunku ręką. To zapobiega rozcieraniu ołówka na kartce, a także zyskujemy cenne sekundy na rysowanie. Trzeba pamiętać, że gumka chlebowa “wchłania” ołówek, dlatego co jakiś czas trzeba kupić nową, żeby zamiast mazać nie zaczęła brudzić rysunku. Przy wyborze gumki chlebowej ważne jest, aby była bardzo plastyczna. Jeśli potrzebujesz porady, jaką wybrać, to zapytaj nas.

Biała gumka również się przydaje do rysunku. Lepiej od gumki chlebowej radzi sobie z bardzo mocno postawionymi kreskami. Ponadto przydaje się do uzyskiwania drobnych blików świetlnych na rysunku. Do tego najlepiej nadaje się gumka do mazania w kredce.

Już wiesz, jak stosować gumkę do mazania, więc może warto poczytać też o ołówkach?

*Podobno poza Krakowem czynność pozbywania się ołówka z kartki nazywa się ścieraniem lub wycieraniem, dlatego wyjaśniamy: mazanie = ścieranie

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też

Witaj na kursie!

Co dalej?

1. Wpłać zaliczkę

2. Czekaj na maila z potwierdzeniem

3. Skompletuj potrzebne materiały

To będą Twoje pierwsze zajęcia w szkole rysunku i nie wiesz czego się spodziewać?

Nie ma się czego bać! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądają zajęcia w szkole rysunku, zwłaszcza te pierwsze, to przeczytaj artykuł: 

Do zobaczenia w pracowni!