TEMATY EGZAMINÓW WSTĘPNYCH Z POPRZEDNICH LAT

Egzamin wstępny na Architekturę na Politechnice Krakowskiej składa się z dwóch zadań rysunkowych. Rysunku z wyobraźni o charakterze architektoniczno – urbanistycznym oraz rysunku martwej natury złożonej z brył podstawowych. Na każde z tych zadań kandydaci mają cztery godziny zegarowe. Więcej informacji o tym, jak przebiegają egzaminy z rysunku w Krakowie można przeczytać tutaj.

TEMATY EGZAMINÓW WSTĘPNYCH Z POPRZEDNICH LAT

 

egzamin z rysunku politechnika krakowska

Każdy kandydat na architekturę przed przystąpieniem do rekrutacji na studia powinien przeczytać tematy egzaminacyjne z ubiegłych lat na uczelniach, na które będzie zdawać. W ten sposób można zapoznać się ze specyfiką tematów egzaminacyjnych w danym mieście. Warto wiedzieć, że każdy Wydział Architektury ma nieco inne wymagania wobec swoich kandydatów. Poniższe tematy pochodzą z serwisu rekrutacyjnego Politechniki Krakowskiej.

2017 – MIEJSCE WYCISZENIA – PRZESTRZEŃ KONTEMPLACJI

W środowisku naturalnym parku – pusta jeszcze o wschodzie słońca publiczna przestrzeń urządzona, pozwalająca na wyciszenie i kontemplację – ujrzana przez pierwszego przechodnia.

2016 – TEMAT 1: WIDOK Z GÓRY

Z tarasu kawiarni na piętrze budynku muzeum, w jasnym świetle czerwcowego popołudnia otwierał się widok na wewnętrzny, kameralny dziedziniec z podcieniowym obejściem, posadzką z kamiennych płyt i kamiennymi ławami.

2016 – TEMAT 1: ZAMKNIĘCIE PERSPEKTYWICZNE

W perspektywie otwierającej się na plac, pustej jeszcze o świcie miejskiej uliczki z narożną kamienicą o arkadowych podcieniach, pojawiła się lokalna dominanta – wieża ratusza lub kościoła, oświetlona jasnym słonecznym światłem.

 

2015 – KAMERALNY PLAC MIEJSKI

Przedstaw widok na puste o poranku kameralne wnętrze niewielkiego, miejskiego placu z rzędem ław i fontanną, oświetlone jasnym słonecznym światłem.

 

2015 – KAMERALNA PRZESTRZEŃ MIEJSKA – PIESZA ULICZKA

Po zmierzchu niewidoczne reflektory oświetlały jasno jedną z pierzei wąskiej pieszej uliczki, opadającej lekko w dół i niknącej za zakrętem.

 

Aby w pełni rozeznać się w tematyce egzaminów wystarczy zapoznanie się z tematami z ostatnich trzech lat. Każdy wydział stara się rozwijać i specyfika tematów zmienia się a tematy sprzed dziesięciu czy nawet pięciu lat mogą zupełnie nie odzwierciedlać współczesnych tendencji na danym wydziale.