TEMATY EGZAMINÓW WSTĘPNYCH Z POPRZEDNICH LAT

 

egzamin z rysunku politechnika krakowska

Każdy kandydat na architekturę przed przystąpieniem do rekrutacji na studia powinien przeczytać tematy egzaminów wstępnych z poprzednich lat na uczelniach, na które będzie zdawać. W ten sposób można zapoznać się ze specyfiką tematów egzaminacyjnych w danym mieście. Warto wiedzieć, że każdy Wydział Architektury ma nieco inne wymagania wobec swoich kandydatów. Poniższe tematy pochodzą z serwisu rekrutacyjnego Politechniki Krakowskiej.

Egzamin wstępny na Architekturę na Politechnice Krakowskiej składa się z dwóch zadań rysunkowych. Rysunku z wyobraźni o charakterze architektoniczno – urbanistycznym oraz rysunku martwej natury złożonej z brył podstawowych. Na każde z tych zadań kandydaci mają cztery godziny zegarowe. Więcej informacji o tym, jak przebiegają egzaminy z rysunku w Krakowie można przeczytać tutaj.

TEMAT EGZAMINU WSTĘPNEGO Z ROKU 2017

W 2017 roku po raz pierwszy od wielu lat egzamin odbył się w jednej turze. Dzięki temu wszyscy kandydaci rysowali ten sam temat na egzaminie z wyobraźni.

MIEJSCE WYCISZENIA – PRZESTRZEŃ KONTEMPLACJI

W środowisku naturalnym parku – pusta jeszcze o wschodzie słońca publiczna przestrzeń urządzona, pozwalająca na wyciszenie i kontemplację – ujrzana przez pierwszego przechodnia.

altana w parku do kontemplacji rysunek

Powyżej przykład rysunku, który jest dobrą odpowiedzią na ten temat. Cały arkusz wypełnia park – nie widać w otoczeniu żadnych budynków. Przestrzeń do kontemplacji, w tym przypadku drewniana altana, została ciekawie zaprojektowana. Jest zgodna ze współczesnymi trendami w projektowaniu architektury. Posiada lekką, interesującą i nieregularną formę. Jest przedłużeniem ścieżki wychodzącej z przodu rysunku i kończy się pomostem widocznym na dalekich planach. Usytuowanie jej nad brzegiem malowniczego jeziora z pewnością pozwala na kontemplację i rozmyślania osobom przebywającym wewnątrz.

Zwróć uwagę w jaki sposób rysowana jest zieleń na tym rysunku – szkicowo i szybko, a jednak oddaje realne kształty i faktury drzew i trawy.

Całość uzupełniona jest intensywnym światłocieniem. Mocne światło poranka odbija się na koronach drzew i oświetla drewniane powierzchnie. Również refleksy na wodzie i mocno zarysowane cienie wskazują na intensywne, wschodzące słońce.

Widać na tym rysunku doświadczenie rysownika i dobrze opanowany warsztat.

EGZAMIN WSTĘPNY W KRAKOWIE 2016

Do 2016 roku egzamin był przeprowadzany w dwóch turach jednego dnia. Kandydaci byli podzieleni na dwie grupy, pierwsza zaczynała rysować o godzinie 8:00 a druga o 15:00. Stąd w każdym roku do 2016 dysponujemy dwoma tematami z każdego rocznika.

TEMAT 1 -WIDOK Z GÓRY

Z tarasu kawiarni na piętrze budynku muzeum, w jasnym świetle czerwcowego popołudnia otwierał się widok na wewnętrzny, kameralny dziedziniec z podcieniowym obejściem, posadzką z kamiennych płyt i kamiennymi ławami.

podcienie arkadowe dziedziniec rysunek

Temat ten dla wielu kandydatów był niemałym zaskoczeniem. Każdy, kto nie przykładał dużej wagi do rysowania architektury historycznej w dniu egzaminu bardzo tego żałował. Z relacji naszych absolwentów wiemy, że takich osób nie brakowało. Na szczęście architektura historyczna to nasza mocna strona. Dodatkowo należało zastosować nietypową perspektywę. Nie jak zazwyczaj, z poziomu człowieka na poziomie posadzki, lecz na poziomie pierwszego piętra.

Powyższy rysunek dobrze odpowiada na zadany temat. Wszystkie wyszczególnione w zadaniu elementy zostały zawarte. Jest widoczny cień rzucony, obejście arkadowe w parterze, a także kamienna posadzka. Przedstawiona przestrzeń jednocześnie sprawia wrażenie kameralnej.

 

TEMAT 2 – ZAMKNIĘCIE PERSPEKTYWICZNE

W perspektywie otwierającej się na plac, pustej jeszcze o świcie miejskiej uliczki z narożną kamienicą o arkadowych podcieniach, pojawiła się lokalna dominanta – wieża ratusza lub kościoła, oświetlona jasnym słonecznym światłem.

 

TEMATY EGZAMINÓW WSTĘPNYCH Z ROKU 2015

temat 1 -KAMERALNY PLAC MIEJSKI

Przedstaw widok na puste o poranku kameralne wnętrze niewielkiego, miejskiego placu z rzędem ław i fontanną, oświetlone jasnym słonecznym światłem.

rysunek placu miejskiego

Powyższy temat większość naszych uczniów uznało za bardzo przyjemny. Należało zaprojektować urządzenie kameralnego placu miejskiego małą architekturą, czyli ławami i fontanną.

TEMAT 2 – KAMERALNA PRZESTRZEŃ MIEJSKA – PIESZA ULICZKA

Po zmierzchu niewidoczne reflektory oświetlały jasno jedną z pierzei wąskiej pieszej uliczki, opadającej lekko w dół i niknącej za zakrętem.

 

Aby w pełni rozeznać się w tematyce egzaminów wystarczy zapoznanie się z tematami z ostatnich trzech lat. Każdy wydział stara się rozwijać i specyfika tematów zmienia się a tematy sprzed dziesięciu czy nawet pięciu lat mogą zupełnie nie odzwierciedlać współczesnych tendencji na danym wydziale.

 

EGZAMINY WSTĘPNE Z 2014 ROKU

TEMAT 1 – BRAMA – OTWÓR W ŚCIANIE

Le Corbusier, twórca modernizmu, twierdził, że “architektura jest grą brył w świetle”
– “Ostre światło letniego słonecznego poranka wdziera się przez otwór w ścianie
niezmiennej bryły- Bramę do Muzeum Wyobraźni, wydobywając czytelnie grą świateł i
cieni kształt otworu i jego odbicie w gładkiej, mokrej po porannym deszczu, kamiennej
posadzce, daremnie usiłując odkryć tajemnicę wnętrza.

TEMAT 2 – AKCENT- ZNAK W PRZESTRZENI

– Le Corbusier, twórca modernizmu, twierdził, że “architektura jest grą brył w świetle”
– “Niewidoczna latarnia oświetla kompozycję złożoną z kilku prostych geometrycznych
elementów, tworzących rytm, akcentujących pęknięcie w ścianie- szparę, która może
być wejściem do niewidocznego Ogrodu Światła, rzucając ich cienie na kamienną
posadzkę i ścianę skrywającą Ogród.
-Narysuj z wyobraźni kompozycję o charakterze architektonicznym, którą można nazwać
AKCENT- ZNAK W PRZESTRZENI