TEMATY EGZAMINÓW WSTĘPNYCH Z POPRZEDNICH LAT

egzamin z rysunku politechnika krakowska

Tematy egzaminów wstępnych z poprzednich lat

Każdy kandydat na architekturę przed przystąpieniem do rekrutacji na studia powinien przeczytać tematy egzaminów wstępnych z poprzednich lat na uczelniach, na które będzie zdawać. W ten sposób można zapoznać się ze specyfiką tematów egzaminacyjnych w danym mieście. Warto wiedzieć, że każdy Wydział Architektury ma nieco inne wymagania wobec swoich kandydatów. Poniższe tematy pochodzą z serwisu rekrutacyjnego Politechniki Krakowskiej.

Egzamin wstępny na Architekturę na Politechnice Krakowskiej składa się z dwóch zadań rysunkowych. Rysunku z wyobraźni o charakterze architektoniczno - urbanistycznym oraz rysunku martwej natury złożonej z brył podstawowych. Na każde z tych zadań kandydaci mają cztery godziny zegarowe. Więcej informacji o tym, jak przebiegają egzaminy z rysunku w Krakowie można przeczytać tutaj.

Egzamin wstępny w 2018 roku architektura

Zeszłoroczny temat brzmiał następująco:

przestrzeń rekreacji

W miejskiej przestrzeni niewielkiego placu – oczekuje na pierwszych użytkowników urządzone miejsce do zabawy dla dzieci.

Temat egzaminu wstępnego z 2017 roku

W 2017 roku po raz pierwszy od wielu lat egzamin odbył się w jednej turze. Dzięki temu wszyscy kandydaci rysowali ten sam temat na egzaminie z wyobraźni.

miejsce wyciszenia - przestrzeń kontemplacji

W środowisku naturalnym parku – pusta jeszcze o wschodzie słońca publiczna przestrzeń urządzona, pozwalająca na wyciszenie i kontemplację – ujrzana przez pierwszego przechodnia.

altana w parku do kontemplacji rysunek

Powyżej przykład rysunku, który jest dobrą odpowiedzią na ten temat. Cały arkusz wypełnia park - nie widać w otoczeniu żadnych budynków. Przestrzeń do kontemplacji, w tym przypadku drewniana altana, została ciekawie zaprojektowana. Jest zgodna ze współczesnymi trendami w projektowaniu architektury. Posiada lekką, interesującą i nieregularną formę. Jest przedłużeniem ścieżki wychodzącej z przodu rysunku i kończy się pomostem widocznym na dalekich planach.

Usytuowanie jej nad brzegiem malowniczego jeziora z pewnością pozwala na kontemplację i rozmyślania osobom przebywającym wewnątrz.Zwróć uwagę w jaki sposób rysowana jest zieleń na tym rysunku - szkicowo i szybko, a jednak oddaje realne kształty i faktury drzew i trawy.Całość uzupełniona jest intensywnym światłocieniem. Mocne światło poranka odbija się na koronach drzew i oświetla drewniane powierzchnie. Również refleksy na wodzie i mocno zarysowane cienie wskazują na intensywne, wschodzące słońce.

Widać na tym rysunku doświadczenie rysownika i dobrze opanowany warsztat.

Egzamin wstępny w Krakowie w 2016 roku

Do 2016 roku egzamin był przeprowadzany w dwóch turach jednego dnia. Kandydaci byli podzieleni na dwie grupy, pierwsza zaczynała rysować o godzinie 8:00 a druga o 15:00. Stąd w każdym roku do 2016 dysponujemy dwoma tematami z każdego rocznika.

temat nr 1 - widok z góry

Z tarasu kawiarni na piętrze budynku muzeum, w jasnym świetle czerwcowego popołudnia otwierał się widok na wewnętrzny, kameralny dziedziniec z podcieniowym obejściem, posadzką z kamiennych płyt i kamiennymi ławami.

Temat ten dla wielu kandydatów był niemałym zaskoczeniem. Każdy, kto nie przykładał dużej wagi do rysowania architektury historycznej w dniu egzaminu bardzo tego żałował. Z relacji naszych absolwentów wiemy, że takich osób nie brakowało na salach egzaminacyjnych. Na szczęście architektura historyczna to nasza mocna strona.

Dodatkowo należało zastosować nietypową perspektywę. Nie jak zazwyczaj, z poziomu człowieka na poziomie posadzki, lecz na poziomie pierwszego piętra. Powyższy rysunek dobrze odpowiada na zadany temat. Wszystkie wyszczególnione w zadaniu elementy zostały zawarte. Jest widoczny cień rzucony, obejście arkadowe w parterze, a także kamienna posadzka. Przedstawiona przestrzeń jednocześnie sprawia wrażenie kameralnej.

Widać na tym rysunku doświadczenie rysownika i dobrze opanowany warsztat.

temat nr 2 - zamknięcie perspektywiczne

W perspektywie otwierającej się na plac, pustej jeszcze o świcie miejskiej uliczki z narożną kamienicą o arkadowych podcieniach, pojawiła się lokalna dominanta - wieża ratusza lub kościoła, oświetlona jasnym słonecznym światłem.

Na powyższym rysunku bardzo dobrze została zaakcentowana dominanta, w tym przypadku w postaci dominującej nad otoczeniem bryły gotyckiego kościoła. Mocne kontrasty światłocieniowe odpowiadają na wymagane "oświetlenie jasnym słonecznym światłem".

Obserwator na rysunku wychodzi z uliczki, na której narożniku, po lewej stronie znajduje się kamienica z podcieniem arkadowym w parterze. Przestrzeń została ciekawie zagospodarowana elementami małej architektury, drzewami oraz niewielkimi w skali postaciami.

Ten rysunek w pełni odpowiada na zadany temat - spełnia wszystkie jego zapisy. Ale wyróżniłby się na egzaminie przede wszystkim wybitnym warsztatem rysunkowym oraz umiejętnością rysowania architektury historycznej.

Tematy egzaminów wstępnych w Krakowie 2015

temat nr 1 - kameralny plac miejski

Przedstaw widok na puste o poranku kameralne wnętrze niewielkiego, miejskiego placu z rzędem ław i fontanną, oświetlone jasnym słonecznym światłem.

Powyższy temat większość naszych uczniów uznało za bardzo przyjemny. Należało zaprojektować urządzenie kameralnego placu miejskiego małą architekturą, czyli ławami i fontanną.

temat nr 2 - kameralna przestrzeń miejska - piesza uliczka

Po zmierzchu niewidoczne reflektory oświetlały jasno jedną z pierzei wąskiej pieszej uliczki, opadającej lekko w dół i niknącej za zakrętem.

Aby w pełni rozeznać się w tematyce egzaminów wystarczy zapoznanie się z tematami z ostatnich trzech lat. Każdy wydział stara się rozwijać i specyfika tematów zmienia się a tematy sprzed dziesięciu czy nawet pięciu lat mogą zupełnie nie odzwierciedlać współczesnych tendencji na danym wydziale.

Egzaminy wstępne na Architekturę w 2014 roku

Do 2016 roku egzamin był przeprowadzany w dwóch turach jednego dnia. Kandydaci byli podzieleni na dwie grupy, pierwsza zaczynała rysować o godzinie 8:00 a druga o 15:00. Stąd w każdym roku do 2016 dysponujemy dwoma tematami z każdego rocznika.

temat nr 1 - brama - otwór w ścianie

Le Corbusier, twórca modernizmu, twierdził, że "architektura jest grą brył w świetle"- "Ostre światło letniego słonecznego poranka wdziera się przez otwór w ścianie niezmiennej bryły- Bramę do Muzeum Wyobraźni, wydobywając czytelnie grą świateł i cieni kształt otworu i jego odbicie w gładkiej, mokrej po porannym deszczu, kamiennej posadzce, daremnie usiłując odkryć tajemnicę wnętrza.

temat nr 2 - akcent - znak w przestrzeni

- Le Corbusier, twórca modernizmu, twierdził, że "architektura jest grą brył w świetle"- "Niewidoczna latarnia oświetla kompozycję złożoną z kilku prostych geometrycznych elementów, tworzących rytm, akcentujących pęknięcie w ścianie- szparę, która może być wejściem do niewidocznego Ogrodu Światła, rzucając ich cienie na kamienną posadzkę i ścianę skrywającą Ogród.

Narysuj z wyobraźni kompozycję o charakterze architektonicznym, którą można nazwać AKCENT- ZNAK W PRZESTRZENI

Tematy egzaminów wstępnych na Architekturę w 2013 roku

Do 2016 roku egzamin był przeprowadzany w dwóch turach jednego dnia. Kandydaci byli podzieleni na dwie grupy, pierwsza zaczynała rysować o godzinie 8:00 a druga o 15:00. Stąd w każdym roku do 2016 dysponujemy dwoma tematami z każdego rocznika.

temat nr 1 - miejsce do odpoczynku - "mebel" w miejskiej przestrzeni publicznej

Do przedstawienia ławy należy wybrać dwa z wymienionych materiałów: BETON, DREWNO, METAL

Ostre światło słonecznego letniego poranka silnie wydobywa z pustego jeszcze placu miejsce do odpoczynku - "mebel miejski" do siedzenia lub leżenia, usytuowany na kamiennej posadzce i jego odbicie w ciemnej tafli szkła sąsiadującej z nim witryny, łączącej się bezpośrednio z podłożem.

temat nr 2 - znak przestrzenny - symbol portu lotniczego

Do przedstawienia znaku można wybrać tylko jeden z wymienionych materiałów: KAMIEŃ, BETON, METAL

Ostre światło słonecznego poranka silnie wydobywa z pustego jeszcze placu znak przestrzenny - symbol portu lotniczego, który swoją formą zapowiada dynamikę powietrznej podróży, wyraźnie rysując jego cień na kamiennej posadzce.

Treść wszystkich tematów pochodzi ze strony Politechniki Krakowskiej.

zobacz też:

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też