Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

EGZAMIN WSTĘPNY NA ARCHITEKTURĘ – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Aby dostać się na Architekturę oprócz zdania matury trzeba również pomyślnie przejść przez egzaminy wstępne z rysunku. Każda uczelnia ma swoje wymagania i preferencje odnośnie czasu trwania egzaminów, ich tematyki a także narzędzi rysunkowych. Zobaczmy więc jak jest na Politechnice Krakowskiej

egzamin wstępny na Architekturę w Krakowie – INFORMACJE PRAKTYCZNE

egzamin wstępny na architekturę informacje praktyczne

Aby przystąpić do egzaminów z rysunku należy wcześniej zarejestrować się w serwisie rekrutacyjnym Politechniki Krakowskiej. Jest to możliwe przez kilka tygodni poprzedzających egzamin. Termin egzaminu wstępnego na Architekturę podawany jest zwykle około połowy maja. Tegoroczne terminy egzaminów możesz sprawdzić tutaj.

Zarejestrowani kandydaci przystępują do dwóch zadań rysunkowych, rozłożonych na dwa kolejne dni.

1. RYSUNEK Z NATURY

Rysunek z natury na podstawie przedstawionych elementów kompozycji brył elementarnych lub pochodnych tych brył.

Innymi słowy jest to martwa natura złożona z trzech brył. Bryły, które mogą wchodzić w skład martwej natury to: sześcian, sześcian z wyciętą 1/8, walec, prostopadłościan i ostrosłup. Bryły mogą być wyłącznie w podstawowych kolorach (czerwony, niebieski i żółty) oraz białe.

2. RYSUNEK Z WYOBRAŹNI

Drugie zadanie egzaminacyjne brzmi:

Rysunek z wyobraźni – kompozycja o charakterze architektonicznym.

Temat z wyobraźni dotyczy architektury i urbanistyki. Temat poleca na zilustrowaniu podanego, krótkiego opisu przestrzeni architektonicznej. Tematy z ubiegłych lat możesz zobaczyć tutaj.

 

JAK PRZEBIEGA EGZAMIN WSTĘPNY NA ARCHITEKTURĘ W KRAKOWIE?

WEJŚCIE NA EGZAMIN

Egzamin odbywa się w gmachu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 w dwóch kolejnych dniach od godziny 10:00 do 14:00.

Na miejscu należy być minimum pół godziny wcześniej, ponieważ o podanej wyżej godzinie zaczyna się procedura egzaminacyjna. Każdy kandydat ma wcześniej przypisaną salę w budynku, jednak może w niej zająć dowolne miejsce. Sale przydzielane są według porządku alfabetycznego, więc dobrze wcześniej sprawdzić czy dzielimy salę z kimś znajomym i umówić się żeby usiąść razem, zawsze będzie raźniej ;)

Przy wejściu do sali musimy się wylegitymować – komisja na podstawie naszego dokumentu ze zdjęciem zaznacza naszą obecność i wydaje zakodowany arkusz rysunkowy – uwaga, nie ma możliwości otrzymania drugiego arkusza, więc należy na niego uważać. Również przy wejściu do sali leżą deski rysunkowe, należy sobie wziąć jedną i wybrać miejsce na sali.

PROCEDURA OTWARCIA EGZAMINU Z RYSUNKU

Gdy wybije godzina 9:00 na sali pojawi się komisja, która odczyta skrócony regulamin egzaminu i wybierze spośród kandydatów w każdej sali po jednym ochotniku, który będzie świadkiem losowania tematu w osobnej sali. Zarówno do tematu z natury jak i z wyobraźni przygotowanych jest kilka wariantów. Po losowaniu przewodniczący komisji przychodzi po kolei do każdej sali gdzie odczytuje wylosowany temat. W przypadku martwej natury podawany jest zestaw brył, z których zostanie ułożona kompozycja, w przypadku rysunku z wyobraźni temat jest odczytywany i zapisywany na tablicy na środku sali. Procedura otwarcia może potrwać nawet do pół godziny. Dopiero od tego momentu liczone są cztery godziny zegarowe do końca egzaminu.

PRZEBIEG EGZAMINU

Po wyznaczeniu godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu można wreszcie zacząć rysować. Warto zaznaczyć, że do dyspozycji mamy wyłącznie nasz zakodowany arkusz rysunkowy, więc wszystkie potrzebne szkice możemy wykonywać wyłącznie na odwrocie arkusza. W trakcie pierwszej godziny nie można wychodzić z sali. Po tym czasie, jeżeli kandydat potrzebuje wyjść do toalety zgłasza to komisji przez podniesienie ręki i oddaje swój rysunek komisji na czas nieobecności na sali. Co godzinę komisja informuje o upływie czasu.

CO WZIĄĆ NA EGZAMIN?

  1. Przybory rysunkowe – ołówki różnego typu, gumki, strugaczki, klipsy – wszystko, czego używamy. Wydział zapewnia wyłącznie deski i arkusze rysunkowe.
  2. Zegarek – na salach egzaminacyjnych nie ma zegarów, więc warto mieć swój, żeby samodzielnie kontrolować czas i nie polegać wyłącznie na komunikatach komisji, których z powodu stresu możemy nie usłyszeć.
  3. Prowiant – warto mieć ze sobą butelkę wody i jakąś przekąskę, jedzenie oraz picie jest dozwolone na sali.
  4. Dokument ze zdjęciem i dowód opłaty egzaminacyjnej – bez tego nie zostaniemy wpuszczeni na egzamin.
  5. Wygodne ubranie – strój galowy nie jest wymagany, lepiej postawić na ubranie, w którym będziemy czuć się swobodnie.

Wyniki egzaminu ogłaszane są około tydzień później. Istnieje możliwość wglądu do prac – jest to spotkanie z komisją oceniającą egzamin, która uzasadnia otrzymaną ocenę. Jednak to spotkanie ma charakter informacyjny, nie należy w tym upatrywać możliwości odwołania od otrzymanej oceny, gdyż w regulaminie egzaminu można przeczytać, że decyzja komisji jest niepodważalna.

 

 

 

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też