Wkroczenie w studenckie życie, bywa zaskakujące. Burza hormonów, którą przeszliście w okresie dojrzewania, może okazać się czymś niezwykle znikomym, przy ilości emocji, która będzie Wam towarzyszyć w pierwszych tygodniach, a nawet i miesiącach uniwersyteckiej magii. Od ekscytacji, fascynacji, radości i dumy, przez niepokój, zakłopotanie, aż po zagubienie, strach, przerażenie. Tego wszystkiego zapewne zaznacie już w najbliższych tygodniach i towarzyszyć Wam będzie to być może przez cały pierwszy semestr. By nieco ulżyć Wam w tej męce i załagodzić emocjonalne huśtawki, postanowiłam napisać dwuczłonowy artykuł, dotyczący przygotowania na studia oraz kilku pierwszych tygodni na uczelni, który może nieco ułatwić Wam życie.
Pierwsza część dedykowana będzie „materialnemu” przygotowaniu do studiów oraz nabraniu niezwykle przydatnej umiejętności, jaką jest czytanie nieco skomplikowanego, na pierwszy rzut oka, planu zajęć Politechniki Krakowskiej.
Przygotowanie do studiów - zakupy
Przyzwyczajenie do kompletowania szkolnej wyprawki może okazać się przydatne po raz ostatni, przy zakupie materiałów i przyborów na pierwszy rok studiów. Na co należy zwrócić uwagę? Co kupić? Co naprawdę się przydaje? W co zainwestować, a na czym oszczędzić? To pytania, które zadacie sobie we wrześniu, gdy spadnie na was pierwsza fala wydatków związanych z kolejnym etapem waszej edukacji.
Laptop dla studenta architektury
Jednym z kosztów najbardziej obciążających studencką kieszeń w pierwszych miesiącach studiów, jest zakup laptopa bądź komputera, który będzie w stanie obsłużyć dosyć wymagające programy, których używają w swojej pracy architekci. Jeśli twój laptop spełnia choć część z nich, dbałeś o niego w poprzednich latach, być może będzie on zdolny do przebrnięcia przez pierwsze dwa semestry. Należy jednak wziąć pod uwagę, że z roku na rok projekty staną się coraz bardziej obszerne i wymagające, więc prędzej czy później, ta inwestycja może okazać się konieczna.
Teraz zapewne padłoby pytanie- co to znaczy „laptop o dobrych parametrach”?
Procesor: Intel core i7 to gwarancja, że wszystko będzie sprawnie funkcjonować i oszczędzisz sobie nerwów. Jeśli Twój fundusz jest nieco niższy Intel core i5 też da radę. Jeśli Twój stary laptop ma słabszy procesor, już po pierwszym semestrze możesz dostrzec pierwsze siwe włosy.
Karta graficzna – to podstawa pracy na programach do wizualizacji, czy obróbek plansz. Rodzajów kart graficznych jest mnóstwo i ciężko polecać konkretne nazwy, wybierając kilka tak, żeby nie pominąć innych równie dobrych. Warto podkreślić sprzedawcy w sklepie, że mocna karta graficzna to bardzo ważny aspekt naszego wyboru i zaznaczyć do czego chcemy używać tego laptopa (modele 3d, renderowanie).
Dysk- polecam mieć dwa– SSD i HDD. programy są dosyć wymagające, więc przyspieszenie ich pracy sprawi, że nieco dłużej zachowacie młody wygląd. Jednak aby skorzystać na posiadaniu obu rodzajów dysków musicie zapamiętać bardzo ważną zasadę: na dysku SSD trzymajcie tylko programy, aplikacje. To, co musi szybko się uruchamiać i sprawnie działać i co instalujecie raz na długi czas. Wielokrotne zapisywanie i usuwanie plików zużywa dysk SSD co pogarsza jego kondycję. “Zwykłe” pliki, zdjęcia, dokumenty tekstowe, projekty, pliki, które wielokrotnie zmieniacie, usuwanie, pobieracie nowe trzymajcie tylko na dysku HDD. Ten dysk jest stworzony do trzymania na nim całego “śmietnika” ale jest słabszej wydajności niż dysk SSD, stąd lepiej nie instalować na nim “ciężkich” programów.
Pamięć RAM– 8 GB to wystarczające minimum, jednak dobrze, gdyby w razie potrzeby była możliwość jej powiększenia.
WAGA- musicie wziąć pod uwagę, że na pewnym etapie laptop stanie się nieodłączną częścią Was- będziecie nosić go ze sobą wszędzie, więc polecam przywiązać wagę do ciężaru. Pamiętajcie też, że oprócz tego w torbie będziecie nosić mnóstwo innych przedmiotów, więc każdy gram zrobi różnicę.
Reszta jest już kwestią indywidualną. Warto zainwestować też w wygodną myszkę, dysk przenośny (możecie zastąpić go dyskiem google 😉) i chociaż jeden pendrive.
Pozostałe narzędzia dla młodego architekta - kupić czy nie?
deska kreślarska
Będziecie o niej słyszeć wielokrotnie, a słowo „przekładnica” odbijać Wam się będzie echem przez kilka pierwszych tygodni studiów. Musicie wiedzieć jednak, że nie jest to tania zabawka, a szczerze mówiąc nie jest ona niezbędna, by zaliczyć przedmiot. Zwykła deska, papier milimetrowy i taśma malarska doskonale sprawdzą się w roli zastępcy.
rapidografy
Również nie należą do tanich inwestycji. Tylko nielicznym prowadzącym zależy na tym, żeby studenci z nich korzystali. Większość w pełni akceptuje projekty robiony zwykłymi cienkopisami, tymi samymi, których używacie do rysowania. Ale jeżeli nieszczęśliwie traficie do profesora, który wymaga rapidografiów – przygotujcie się i na ten wydatek.
przybory kreślarskie i papiernicze
Cyrkiel – będzie Wam potrzebny do geometrii wykreślnej (razem z kilkoma przyborami, o których powiedzą prowadzący). Nie ma jednak potrzeby, by wydawać na niego krocie. Najzwyklejszy, kupiony w dowolnym papierniczym za 15-20 zł, to maksimum, które powinniście poświęcić na ten zakup.
Poza tym warto zaopatrzyć się w zestaw dużych, plastikowych ekierek i przynajmniej jedną długą (minimum 50 cm) metalową linijkę – przyda się do cięcia papieru. No i oczywiście solidny nożyk do papieru zwany też nożem do tapet.
Na budownictwie będziesz potrzebować też kalki, ale prowadzący na pierwszych zajęciach powinien pokazać o jaką kalkę chodzi.
Książki i notatki
Nie wpadnijcie w szał zakupowy i nie inwestujcie w nadmiar makulatury. Wiele informacji znaleźć można w internecie, na grupach i dyskach starszych roczników, którzy zwykle chętnie się tym dzielą. Książki w wersji elektronicznej, a część notatek będziecie w stanie skompletować sami. Podręcznik można wypożyczyć w bibliotece nawet na okres całych studiów, a nie często się do nich sięga. W sprawie dobrej literatury, którą warto wypożyczyć, zachęcam do kontaktu ze starszymi rocznikami. Dobrze przemyślcie, na co przekładacie swoje fundusze.
Plan zajęć - jak wygląda, jak go odczytać, jak się z nim obchodzić?
Zacznę tu od faktu, że Wasz rocznik będzie podzielony dwoma kategoriami. Pierwszy podział na trzy części, obejmuje katedry A, B oraz C. Katedra A to grupa projektowania na wydziale na ulicy Warszawskiej. Grupy B i C dotyczą grup projektowych na ulicy Podchorążych. Drugi podział dotyczy alfabetycznego przydziału do jednej z siedmiu grup. Na podstawie tych dwóch elementów rozpoczniecie czytanie Waszego planu zajęć.
Warto pamiętać, że architektura na Politechnice Krakowskiej rozbita jest na trzy budynki:
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, ulica Podchorążych 1
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, ul. Kanonicza 1
Ważną kwestią jest, że część zajęć to zajęcia „ruchome”, co oznacza, że czekają Was zapisy na wybraną przez Was grupę. Na pierwszym semestrze dotyczy to języka obcego, technik komputerowych oraz zajęć wychowania fizycznego. Warto więc po opublikowaniu planu mniej więcej się z nim zapoznać i sprawdzić, jakie terminy najbardziej Wam odpowiadają.
Czytając plan i zapisując się na zajęcia, powinniście uwzględnić czas potrzebny do przemieszczania się między wydziałami. Poniżej znajdziecie krótką legendę sali wraz z wydziałem, na którym się znajduje.
- Sala R (sala rysunkowa)- Podchorążych
- s. P1/P2 (sala projektowa 1/2)- Podchorążych
- s. W1/W2 (sala wykładowa 1/2) – Podchorążych
- s. nr 1-6 – Warszawska
- s. SJO (studium języków obcych) – Warszawska
- s. CH<nr>- Warszawska – wydział chemiczny
- s. K- Kanonicza
Na zajęcia ruchome, możecie zapisywać się, niezależnie od tego, pod którymi grupami są one wpisane. Przykładowo w poniedziałek na angielski o 8:45 zapisać mogą tylko połowa grupy 5, grupa 6 i 7, ponieważ reszcie grup koliduje on z innymi zajęciami. Na ten sam przedmiot o 12:45 mogą przyjść jedynie grupy 1, 2 oraz połowa 3. Na zajęcia o 16, mogą iść wszystkie grupy z wyjątkiem 1 i 4.
Na samym dole planu, znajduje się kolorowa legenda, dotycząca podziału zajęć na wykłady, ćwiczenia oraz seminaria.
Platformy internetowe PK
Kolejną ważną kwestią są dwie platformy internetowe, których używać będziecie, studiując na Politechnice Krakowskiej.
Pierwsza z nich jest Wam już znana- Platforma EHMS, na której dokonywaliście rekrutacji na studia. Na niej znajdować się będzie historia całego przebiegu Waszych studiów, informacje o zaliczeniach poszczególnych przedmiotów, zdaniu całego semestru, otrzymaniu dyplomu, średniej, przyznanych stypendiach, kierunkach które podjęliście na Politechnice. Na tej stronie umieszczane są również aktualności dotyczące życia studenckiego, jest to „baza”, do której przemiłe panie z dziekanatu, sporadycznie przesyłają istotne informacje.
Druga z nich to pewnego rodzaju komunikator z prowadzącymi i odpowiednik szkolnego dziennika elektronicznego- platforma Elf. Na niej prowadzący będą wysyłać Wam materiały, mogą przeprowadzać testy, zadawać prace do wykonania, wpisywać do kalendarza istotne dla Was wydarzenia, przekazywać ważne informacje w aktualnościach, wysyłać Wam wiadomości, czy otwierać forum dyskusyjne. Warto dodać się do wszystkich kursów od razu, na początku roku akademickiego- zaufajcie, uproszenie w grudniu o hasło do zajęć, jest nie lada wyzwaniem i trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby je zdobyć.. :D
Po przebrnięciu przez skompletowanie wyprawki, pierwszy styk z organizacją najbliższych miesięcy Waszego życia i rozeznanie w „rozstrzale” zajęć na wydziałach, jesteście gotowi by stanąć twarzą w twarz z uczelnią.
Pierwsze dni zajęć
Po przebrnięciu przez skompletowanie wyprawki, pierwszy styk z organizacją najbliższych miesięcy Waszego życia i rozeznanie w „rozstrzale” zajęć na wydziałach, jesteście gotowi by stanąć twarzą w twarz z uczelnią.
Kilka pierwszych dni na studiach ma charakter organizacyjny. Czeka Was uroczysta inauguracja roku akademickiego, ślubowanie i kilka szkoleń. Z ważniejszych kwestii- szkolenie BHP jest OBOWIĄZKOWE. Nie otrzymując zaliczenia, możecie zostać nawet skreśleni z listy studentów. Jak zapewne większość z Was się domyśla, na tego typu szkoleniu, które trwa dobre kilka godzin, nie dowiecie się niczego, czego już Was nie nauczono. Jednak jest ono obligatoryjne i zaufajcie, w Waszym interesie jest, by się zjawić i złożyć swój podpis na liście. Zaopatrzcie się więc w sporą ilość cierpliwości i wysilcie się, by przybyć w tym czasie na uczelnię.
WRESZCIE! Nadszedł czas pierwszych zajęć.
Ale o tym przeczytacie już w części drugiej ;)
zobacz też: