Jak przygotować teczkę na studia artystyczne [WZORNICTWO]

JAK PRZYGOTOWAĆ TECZKĘ NA STUDIA ARTYSTYCZNE [WZORNICTWO]

teczka na wzornictwo asp

JAK ZACZĄĆ PRZYGOTOWYWAĆ PRACE DO TECZKI NA WZORNICTWO?

Zanim zabierzemy się za martwe natury rysunkowe bądź malarskie, za studium człowieka, czy inne prace projektowe nie możemy pominąć bardzo ważnego kroku jakim jest opanowanie podstawowych zasad perspektywy. Bez nich ciężko będzie nam poprawnie narysować butelkę, a nawet zwykłe pudełko. Warto dużo szkicować, ćwiczyć nieustannie rękę, by nasze kreski były pewniejsze. OBSERWACJA – niezwykle istotne jest by wnikliwie obserwować przedmioty, które chcemy narysować, namalować, poznawać ich faktury i potrafić je odwzorować. Ważne jest również zaobserwowanie relacji między przedmiotami, próbowanie różnych technik malarskich i rysunkowych.

JAKIE PRACE POWINNY SIĘ ZNALEŹĆ W TECZCE NA ASP?

W teczce możemy umieścić maksymalnie dwadzieścia prac, które powinny pokazać nasz warsztat jak i zainteresowanie kierunkiem, na pewno muszą się w niej znaleźć martwe natury rysunkowe oraz malarskie. Są bardzo ważne! Nie powinny być mniejsze niż format 50×70. Warto też próbować innych technik plastycznych jak tusz, czy kolaż, dzięki nim teczka będzie ciekawsza!

W teczce liczy się też różnorodność, oprócz prac studyjnych warto dodać prace projektowe, a nawet pokazać swój szkicownik.

Prace projektowe często kojarzą nam się z jakąś grubszą sprawą, z obszernymi planszami z rzeczami, które ciężko będzie nam wykonać na takim etapie. Otóż nie! To nie tylko samochody, skomplikowane urządzenia, czy meble. Mogą to być także plakaty, ciekawy projekt opakowania, czy estetycznie wykonane zadanie z papieroplastyki, coś co pokazuje nasze zainteresowanie kierunkiem, a wykonanie sprawia przyjemność. Powinniśmy pokazać jak najwięcej naszych umiejętności. Jeśli ktoś robi zdjęcia, szyje, wymyśla logotypy, wykonuje meble w wolnym czasie, bądź projektuje samochody- śmiało!

ILE CZASU POTRZEBA ABY ZŁOŻYĆ DOBRĄ TECZKĘ NA WZORNICTWO I INNE KIERUNKI?

To bardzo indywidualna kwestia. Nikt nie pracuje w jednakowym tempie, niektórym opanowanie zasad perspektywy, zauważenie faktur, relacji między przedmiotami zajmie mniej czasu, niektórym więcej, dużo zależy od tego jak bardzo potrafimy się zaangażować i z jaką intensywnością pracować, ważne by dać z siebie 100%! Dobrze jest mieć przynajmniej rok na przygotowanie pełnej teczki, jednak im więcej mamy czasu do egzaminu wstępnego, tym większe są nasze szanse na pozytywne przejście rekrutacji.

Najlepiej jest mieć przed egzaminem wstępnym więcej prac, niż wymaga uczelnia, żeby móc wybrać te najlepsze. Jednak żeby znaleźć się w tej sytuacji trzeba intensywnie pracować więcej niż rok.

CZY TECZKA JEST NAJWAŻNIEJSZA PODCZAS REKRUTACJI NA ASP?

Teczka jest tak samo ważna, jak dwie pozostałe części egzaminu. To owoc naszej długotrwałej pracy. Pokazuje nasze umiejętności warsztatowe, jak szybko robimy postęp. Dużo o nas mówi, pokazuje co wychodzi nam lepiej, a co gorzej, pozwala nas trochę poznać. Jednak nie można poddać się stresowi, musimy skupić się i jak najlepiej wykorzystać czas jaki mamy. Ważne, żeby nie nakładać na sobie presji myślą, że „ta praca idzie do teczki, nie mogę popełnić błędu”. Postęp przychodzi z czasem, nikt nie jest od razu mistrzem. Warto próbować, szukać swojego stylu, nie zapominać o przyjemności i satysfakcji z tworzenia. Nic tak nie cieszy jak postęp, który uda nam się zauważyć. Prace potrzebują powietrza, a gdy wykonywanie ich staje się dla nas męczące od razu to widać na płótnie!