Wzornictwo przemysłowe – co to jest?
Co to jest wzornictwo przemysłowe? Bywa ono również określane mianem designu i ma wiele definicji, m.in.:
Wzornictwo przemysłowe jest działalnością twórczą, której celem jest określenie formalnych wartości przedmiotów wytwarzanych przez przemysł. Do tych wartości formalnych zalicza się cechy zewnętrzne produktów, ale przede wszystkim te strukturalne, funkcjonalne relacje, które przekształcają produkt jako system w spójną całość z punktu widzenia wytwórcy i nabywcy.Wzornictwo przemysłowe zmusza do uwzględnienia wszystkich aspektów otoczenia człowieka uwarunkowanych przez i ukierunkowanych na produkcję przemysłową.
-Thomas Maldonado
Wzornictwo przemysłowe to metoda działania czyniąca z pomysłu przedmiot, który można wyprodukować i z którego, dzięki jego atrakcyjności wizualnej i walorom użytkowym, można uczynić towar, czyli sprzedać.
– Andrzej Przedpełski
Wzornictwo to skóra oblekająca technologię, technika jest na tyle niezrozumiała, że wymaga interpretacji.
– Derrick de Kerckhove
To tylko niektóre z nich, jest wiele książek czy artykułów, które pozwalają nam zagłębić się w znaczenie tego słowa. Design to nie tylko ładny wygląd przedmiotu, ten wygląd musi z czegoś wynikać, forma podąża za funkcją, a nie odwrotnie.
Wzornictwo przemysłowe możemy studiować na wielu uczelniach w Polsce, zarówno na Akademii Sztuk Pięknych jak i np. na Politechnice. Na każdej uczelni wygląda to trochę inaczej, na co innego kładzie się nacisk.
Jeszcze zanim przejdziemy procedurę rekrutacyjną i znajdziemy się w gronie szczęśliwych dwudziestu pięciu studentów pierwszego roku Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (bądź na innej uczelni) warto zadać sobie pytania: Jak te studia będą wyglądać? Czego się na nich nauczę? Czym mogę się zajmować w przyszłości?
zobacz też:
Jak przygotować teczkę na Wzornictwo na ASP?
Wzornictwo przemysłowe – jak wyglądają studia?
Wzornictwo przemysłowe staje się coraz bardziej popularne, jest to bardzo ciekawy kierunek studiów, na którym bez wątpienia nie można się nudzić. Na studentów tego kierunku zawsze czekają interesujące projekty. Zajęcia różnią się w zależności od tego na którym jest się roku studiów.
Na pierwszym roku przedmioty są bardziej ogólne:
- geometria wykreślna,
- podstawy wybranych programów komputerowych,
- ogólne podstawy projektowania,
- rysunek zawodowy,
- historia sztuki,
- malarstwo,
- rysunek studyjny.
Na pierwszym roku przyzwyczajamy się do systemu nauczania, który znacznie różni się od tego w szkole średniej, możemy czuć się nieco zagubieni, ponieważ wiele rzeczy jest dla nas zupełnie nowych. Na każdym przedmiocie czekają na nas inne zadania i projekty, niektóre bardziej skomplikowane, potrzebujące kreatywnych rozwiązań, niektóre mniej, często projekty wykonuje się grupowo, ale nie brakuje też takich w których musimy się wykazać sami.
Na drugim roku rozkład zajęć dość mocno się zmienia, przedmioty są bardziej konkretne, a za tym idą konkretniejsze zadania do wykonania, dochodzi identyfikacja wizualna, wiedza o barwie, rzeźba, a przy tym my sami czujemy się znacznie pewniej.
Na drugim semestrze drugiego roku wybiera się specjalizację 2D albo 3D, oraz katedrę w której chcemy się dalej rozwijać. Jak sama nazwa wskazuje 2D zajmuje się między innymi projektowaniem opakowań, plakatów, wizytówek, logotypów, etykiet, a 3D obiektami przestrzennymi.
Trzeci rok to kontynuacja wybranej specjalizacji i nowe wyzwania z nią związane. Tak mniej więcej rozkłada się to na Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
zobacz też:
kurs artystyczny – przygotowanie na Wzornictwo na ASP
Wzornictwo Przemysłowe na ASP – co robi się na studiach?
Myśli, główkuje, szuka ciekawych rozwiązań, rozwija pasje. Na studiach głównie wykonuje się projekty. Na każdym przedmiocie dostaje się inne zadanie, jest to przekrój przez bardzo różne zagadnienia, od zaprojektowania plakatu na jakieś konkretne wydarzenie, przez malarstwo i rysunek studyjny, do projektów 3D. Co roku tematy zadań się zmieniają, czasem organizowane są specjalne warsztaty, z których również można wynieść ciekawe informacje. Jest wiele konkursów, dedykowanych dla studentów, którzy biorąc udział rozwijając swoje umiejętności i dodatkowo dają sobie szansę na otwarcie nowej drogi w projektowaniu, bo dzięki osiągnięciom w takich konkursach możemy zostać zauważeni. Na studiach też uczymy się jak sprzedać swój pomysł, sprawić by był on atrakcyjny, uczymy się jak powinniśmy go bronić i jak zainteresować nim potencjalnych klientów.
Wzornictwo Przemysłowe – gdzie można pracować po studiach?
Absolwent wzornictwa ma ogromny wachlarz możliwości, jeżeli chodzi o ścieżki zawodowe. Może pracować zarówno w firmie projektowej, agencji reklamowej, czy założyć własną działalność. Od nas zależy jaką drogę wybierzemy. Możemy próbować wielu rzeczy, projektant dzięki swojej kreatywności poradzi sobie na bardzo wielu stanowiskach, a dodatkowo nie będzie się nudził.
Większość studentów zaczyna pracę w zawodzie jeszcze w trakcie studiów. Obecnie na rynku pracy istnieje deficyt dizajnerów co sprawia, że firmy często same próbują za pośrednictwem uczelni pozyskać dla siebie uzdolnionego pracownika. Stąd często organizowane są konkursy sponsorowane przez duże firmy, w których nagrodą są płatne staże. Oprócz wynagrodzenia otrzymujemy również bardzo ciekawe doświadczenie i pozycję do wpisania do CV.
Warto samemu zacząć szukać stażu w niepełnym wymiarze godzin już w okolicy drugiego – trzeciego roku. Zdobędziemy w ten sposób doświadczenie, które nie tylko wzmocni naszą pozycję na rynku pracy w momencie gdy ukończymy studia, ale też pozwoli nam już w początkowej fazie studiów zobaczyć jak wygląda praca w różnych dziedzinach wzornictwa. Ponadto, zadowolone ze współpracy ze studentem firmy często oferują pracę w pełnym wymiarze godzin od razu po studiach.