Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Myśl i twórz jak student grafiki

studentka grafiki

Myśl i twórz jak student grafiki – 5 tipów.

Cześć! Z tej strony Ania, studentka grafiki krakowskiego ASP.

Być może zastanawiasz się teraz po przeczytaniu nagłówka, czy wszystkie osoby studiujące grafikę myślą i tworzą w dokładnie taki sam sposób. Działają jak zaprogramowane roboty? A gdzie w tym wszystkim artystyczny chaos i swoboda twórcza?

 

Oczywiście nie ma jednej reguły i schematu! Wystarczy, że kierunki graficzne na poszczególnych uczelniach różnią się od siebie programem i podejściem prowadzących. Co zatem łączy osoby studiujące grafikę? Jest kilka cech, bez których trudno odnaleźć się w graficznym świecie. Rozpoczynam właśnie piąty rok grafiki i chętnie Ci o tym opowiem.

 

Tip 1 – Nie bój się próbować nowych rzeczy!

Grafika to bardzo interdyscyplinarny kierunek. Co to znaczy? Mówiąc wprost, zajmujemy się tam wieloma dziedzinami sztuki naraz. Działamy także w nieskończonej ilości technik.

Czy w takim razie muszę być we wszystkim świetna/y? Muszę mieć każde farby, programy komputerowe, pełną teczkę odbitek graficznych?

Spokojnie, na rozwój przyjdzie czas – właśnie po to są studia. Mimo to, bez szczerych chęci odkrywania nieznanych lądów, będzie Ci ciężko. W trakcie studiów dziesiątki razy zostaniesz niejako zmuszona/y do opuszczenia swojej strefy komfortu. Na tym polega nauka. Część z tych rzeczy pewnie odrobisz z buntem i złością, a część być może na stałe odmieni Twoje artystyczne życie. Ja tak miałam z animacją! Myślałam, że będę się na niej nudzić, a teraz robię film na dyplom magisterski :)

 

Czego w takim razie spodziewać się na studiach graficznych?
Poza malarstwem i rysunkiem tradycyjnym z natury, możesz spotkać się z rysunkiem cyfrowym, malarstwem z wyobraźni – w tym komiksem, czy ilustracją do książki. Zdecydowanym pewnikiem będzie fotografia, cyfrowa i analogowa, a także inne nietypowe techniki fotograficzne. Spotkasz się z ruchomymi formami – czyli filmem i animacją, którą również można wykonywać w wielu technikach. Nie obejdzie się bez projektowania, czy to komunikacji wizualnej (logo) czy własnego kroju pisma. Oczywiście obowiązkowo poznasz też techniki grafiki artystycznej, jak linoryt czy serigrafia.

 

Jak to wszystko pokazać w teczce? Jak pokazać szerokie zainteresowania? Najlepiej prowadzić szkicownik, gdzie każda strona to próba nowych kredek, wstępny szkic komiksu, a może nawet fragment własnej poezji opatrzonej ilustracją?

jak dostać się na grafikę

Tip 2 – Spisuj pomysły, rób dużo szkiców!

Grafika to kierunek projektowy. To oznacza, że czasami ważniejszy jest sam pomysł. Wykonanie to coś, nad czym możemy zastanowić się chwilę później lub nawet skorzystać z czyjejś pomocy. Twórca oczywiście powinien posiadać odpowiednie umiejętności plastyczne, ale bez kreatywności ciężko będzie mu je wykorzystać.

 

Jeśli nie jesteś zadowolona/y ze swojego warsztatu malarskiego czy rysunkowego, to nauczysz się go poprzez regularną pracę. Najlepiej sprawdzi się nauka w grupie osób, które przygotowują się na te same studia. Wspólne robienie postępów przyspiesza ten proces, bo uczysz się nie tylko na swoich błędach, ale też od innych. Inni za to uczą się od Ciebie.

 

Co zatem zrobić kiedy w głowie widzimy scenariusz wspaniałego filmu akcji, cykl ogromnych obrazów na płótnach, czy ilustracje do naszej ulubionej książki (której obecna szata graficzna jest naprawdę nietrafiona), a jednocześnie nie wiemy, jak się za to zabrać, czujemy, że jak tylko weźmiemy w dłoń pędzel to wszystko wyjdzie nie tak, bo brakuje nam umiejętności?

Wtedy wystarczy zapisywać i szkicować! Nawet prosty projekt złożony z kilku plam, kresek, opisów czy zdjęć da nam na przyszłość wskazówki do tego, co chcemy zrealizować. 

jak być kreatywnym i zacząć malować

Tip 3 – Ciągle pytaj siebie: A dlaczego tak?

Zacznij pytać dlaczego już teraz, bo na studiach będzie to zdanie, które usłyszysz tysiące razy.

Poczuj się przez chwilę jak małe dziecko, które jeszcze nic nie wie o świecie, nie nabyło żadnych przyzwyczajeń i nie działa na autopilocie. Nie ma oczywiście nic złego w nie analizowaniu każdej czynności, ale artysta-grafik, aby stworzyć jakiś projekt, musi zadać sobie najpierw wiele pytań. 

Dla kogo tworzy swoją pracę? Kto będzie ją oglądać? Komu może się spodobać? Czy te osoby lubią kolor zielony? Czy te osoby będą w stanie odczytać drobne literki? Tych pytań można zadać nieskończoność, zależnie od naszego pomysłu.
Jeśli zrobimy ze sobą wewnętrzny wywiad, wtedy dużo lepiej zrozumiemy to, co właściwie chcemy przekazać swoją pracą i łatwiej dopasujemy do niej formę.

Tip 4 – Chętnie rozmawiaj o swoich pomysłach z innymi.

Studia to czas, w którym nasze prace podlegają ciągłej ocenie. Bez szczerych i konkretnych dyskusji z prowadzącymi nie nauczymy się wiele i nie zrobimy postępów.

Do tego kluczowy jest poprzedni tip! To bardzo ważne, by mieć zawsze swoje własne zdanie i wiedzieć co stoi za naszym pomysłem, naszą pracą. Bez tego osoba, z którą się komunikujemy, nigdy nie dowie się, co nam chodzi po głowie i w efekcie niezbyt nam pomoże.

Warto przełamać wewnętrzną niepewność, czy nawet wstyd – przecież dopiero się uczysz, to normalne, że Twoje pomysły nie będą idealne.

Bądź otwarta/y na rady bardziej doświadczonych osób, ale równie śmiało broń tego, co dla Ciebie ważne. Pozwól drugiej osobie zrozumieć, dlaczego właśnie tak jest.

jak otworzyć się na krytykę

Tip 5 – Bądź otwarta/y na różnorodną przyszłość zawodową.

Po studiach graficznych (ale i w trakcie!) czeka na Ciebie multum artystycznych profesji do wyboru. Praca kreatywna jest bardzo wymagająca, więc dobrze jest dzielić swój zawód na różne dziedziny, albo co jakiś czas coś zmieniać. Dzięki zdobytym interdyscyplinarnym umiejętnościom odnajdziesz się zarówno w wielkim studio projektowym, jak i tworząc animację w zaciszu swojego pokoju, obowiązkowo pod kocykiem z herbatką ;)



O ścieżkach zawodowych po grafice opowiem więcej innym razem, a tymczasem cieszę się, że przeczytałaś/eś cały artykuł! Jeśli zamierzasz studiować grafikę to mam nadzieję, że choć po części odnajdujesz siebie w każdym podpunkcie. A jeśli nie… nigdy nie jest za późno, by nad tym popracować :)

Ania - prowadząca kurs grafiki

autorka tekstu: Ania Karwala (Bujnowłosa)

Patrycja

Zostaw komentarz

Przeczytaj też