Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Rysunek w plenerze – sprawdź, jak się przygotować

plenery rysunkowe w krakowie, czym jest plener rysunkowy, rysowanie z natury

Jeśli uczysz lub zamierzasz uczyć się rysunku, to niemal z całą z pewnością kiedyś będziesz brać udział w plenerze rysunkowym. Co to jest plener i czy warto brać w nim udział? Co trzeba umieć, czego można się nauczyć, jak się do niego przygotować i jak znaleźć sobie przestrzeń do trenowania rysunku z natury? Wszystkiego dowiesz się w tym wpisie.

Rysunek w plenerze – czy każdy może wziąć udział w plenerze?

Istnieje przeświadczenie, że rysunek w plenerze to rozrywka tylko dla wytrawnych rysowników, którzy mają za sobą wiele lat treningu rysunkowego na kursach w pracowni. Wiele osób obawia się rysunku w plenerze – a zupełnie niepotrzebnie.

Każdy – nawet początkujący – rysownik może spróbować swoich sił w rysowaniu architektury. Zupełnie tak, jak każdy może wziąć udział w kursie rysunkowym w pracowni. Po prostu są różne poziomy nauki. Dlatego jeżeli masz ochotę wziąć udział w kursie rysunku w plenerze a nie rysowałeś wcześniej – sprawdź czy plener, na który się zapisujesz, jest tylko dla zaawansowanych czy również dla początkujących. Nasze wakacyjne plenery są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od poziomu zaawansowania – nawet dla zupełnie początkujących.

Nasza pracownia prowadzi plenery rysunkowe przez całe wakacje. Osobiście uważamy, że nie ma lepszego sposobu nauki rysunku niż rysunek z natury. Dlatego wszystkich zachęcamy do brania udziału w plenerach, niezależnie od wieku i poziomu rysunkowego. Każdy może rysować w plenerze na swoim poziomie a prowadzący w każdej chwili służy pomocą.

Więcej informacji o kursach plenerowych dla kandydatów na architekturę.

Więcej informacji o kursach plenerowych dla młodzieży z 6-8 klasy.


wakacyjne plenery rysunkowe

Plener rysunkowy dla kandydatów na architekturę

Nie ma lepszej metody, żeby nauczyć się rysować architekturę niż rysować ją z natury! Serio!

Od lat prowadzę kursy rysunku z natury przygotowujące kandydatów na architekturę. Widzę, jak duży kłopot wielu osobom sprawia projektowanie architektury na rysunku, zwłaszcza tej historycznej. Podczas kursu rysunku w pracowni trzeba mocno się wysilić i długo ćwiczyć, żeby zrozumieć prawa, jakimi rządzą się budynki, historyczne style i tendencje w nowoczesnych projektach.

W rysunku w plenerze przychodzi to zupełnie naturalnie i bardzo szybko. Po prostu patrzysz na budynek, analizujesz go “na żywo” i z rysunku na rysunek coraz lepiej to wychodzi. Na plenerach postęp widać gołym.

Rysunek architektoniczny w plenerze to opcja nie tylko dla zaawansowanych rysowników. Początkujący na plenerach bardzo dobrze przyswajają podstawy perspektywy. W trakcie rysunku z natury mogą zaobserwować na prawdziwych przykładach jak działa perspektywa i jak za jej pomocą wykonstruować realne obiekty na swojej kartce.

Rysunek w plenerze na kursie hobbystycznym dla młodzieży

Od kilku lat prowadzimy też plenery dla młodzieży w 6-8 klasie szkoły podstawowej, niekoniecznie zainteresowanej architekturą. W końcu w plenerze nie musimy rysować tylko budynków!

Takie hobbystyczne plenery są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w wakacje na świeżym powietrzu ucząc się czegoś nowego i rozwijając swoją kreatywność. No i to po prostu dobra zabawa :)

plenery wakacyjne krakow

Dlaczego jeszcze warto rysować w plenerze?

  • Bo rysunek w plenerze jest po prostu super! Każdy, kto choć raz tego spróbuje, gwarantuję, że się zakocha.
  • To świetna opcja na spędzenie wolnego wakacyjnego czasu w przyjemny a jednocześnie bardzo produktywny sposób.
  • Gdy pojedziesz na wakacje, zamiast robić zdjęcia zrób kilka szkiców! Zdjęcia zginą pośród milionów innych na dysku, a szkic będzie wyjątkową pamiątką.

Jak przygotować się do rysunku plenerowego? Lista potrzebnych rzeczy.

Do rysunku z natury będziesz potrzebować takich samych narzędzi jak w do rysunku w pracowni, czyli:

  • ołówki różnych twardości (od 2B do 6B), ołówek automatyczny (zobacz: jakie ołówki do nauki rysunku wybrać?)
  •  gumka chlebowa i zwykła,
  • papier formatu B2 (50×70 cm) / B3 (35x50cm) – dla osób przygotowujących się na architekturę, lub A3 (29x42cm) dla osób na kursie hobbystycznym,
  • kartki A4 do szkicowania lub szkicownik (opcjonalnie dla hobbystów),
  •  klipsy do przypinania papieru – przy rysunku w pracowni są opcjonalne (wielu osobom lepiej rysuje się bez przypiętej kartki), w plenerze są obowiązkowe, żeby wiatr nie zwiewał kartki z deski,
  • deska – podkładka do rysowania – podczas naszych plenerów do wypożyczenia w pracowni
  • przenośne krzesełko – polecamy krzesełka turystyczne, wędkarskie, campingowe. Najwygodniejsze będą krzesełka z oparciem, ale trzeba też pamiętać, że im bardziej rozbudowane krzesło tym cięższe.
  • ochrona przed słońcem – zawsze wybieramy na lokalizację pleneru zacienione miejsca, ale i tak zalecamy zaopatrzyć się w nakrycie głowy, krem z filtrem i butelkę wody jako ochronę przed wakacyjnymi upałami

wakacyjny kurs rysunku Kraków, nauka rysunku od zera w wakacje Kraków, krakowski plener rysunkowy
nauka rysunku w wakacje Kraków, kurs plenerowy rysunku w Krakowie, nauka rysunku od zera w wakacje kraków

Kiedy organizujemy plenery rysunkowe?

Staramy się w pełni wykorzystać sezon wakacyjny na rysunek z natury na zewnątrz. W naszej pracowni możesz wziąć udział w plenerze na kilka sposobów:

Plenery w ramach kursu całorocznego

Zawsze jak tylko robi się ciepło zabieramy naszych kursantów na spontaniczne plenery w ramach regularnych zajęć. Już nie możemy się doczekać pierwszego wyjścia na miasto z ołówkami!

Plenery w ramach wakacyjnych kursów rysunku

Przez całe wakacje prowadzimy kursy plenerowego rysunku. W każdym tygodniu, od poniedziałku do piątku rysujemy w innej lokalizacji. Zobacz szczegóły:

Więcej informacji o kursach plenerowych dla kandydatów na architekturę.

Więcej informacji o kursach plenerowych dla młodzieży z 6-8 klasy.

Zagraniczne plenery

Każdego roku organizujemy zagraniczne plenery wyjazdowe. Zbieramy najlepszych rysowników z całej Polski w najatrakcyjniejsze miejsca w Europie.

W 2016 roku byliśmy na Lofotach w Norwegii za kołem podbiegunowym.

Rok później, w 2017 roku odwiedziliśmy Wiedeń i Bratysławę.


W zeszłym roku spędziliśmy lato w Badenii (Niemcy), Szwajcarii i Francji  codziennie rysując w innym mieście.


A w tym roku szykujemy się na rysowanie we Florencji!

Niestety na zagraniczne plenery miejsca rozchodzą się bardzo szybko, ale dla wszystkich spragnionych plenerowych wrażeń mamy dobrą wiadomość. Mamy jeszcze wolne miejsca na plenery w Krakowie w ramach wakacyjnych kursów rysunku. Zobacz więcej informacji:

Więcej informacji o kursach plenerowych dla kandydatów na architekturę.

Więcej informacji o kursach plenerowych dla młodzieży z 6-8 klasy.

zobacz też:

Egzamin na architekturę – co musisz wiedzieć?

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też