Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Teczka na rysunki czy tuba? Wybór teczki rysunkowej.

jaką teczkę na rysunku wybrać

Teczka na rysunki czy tuba? W czym nosić rysunki? Jeżeli rozważasz zapisanie się na kurs rysunku lub właśnie to zrobiłeś, to teraz czas na skompletowanie wszystkich potrzebnych narzędzi. Oczywiście najważniejsze aby wybrać ołówki, gumkę, kupić papier, żeby po prostu mieć czym i na czym rysować. Ale jak już w pocie czoła powstaną Twoje pierwsze rysunku to pojawi się problem – jak zabrać je do domu?

Teczka na rysunki – wybór formatu

Po pierwsze zastanów się jaki format teczki będzie dla Ciebie najlepszy. A może będziesz potrzebować kilka teczek w różnych formatach?

Wybór teczki na rysunki – kurs architektoniczny

rysunek architektura krakow
Na kursie architektonicznym obowiązujący format papieru to B2 – 50 na 70 cm.

Jeżeli planujesz uczęszczać na kurs rysunku architektonicznego to wystarczy Ci teczka formatu B2, czyli mieszcząca arkusze papieru o wymiarach 50 na 70 cm. Jest to format obowiązujący na egzaminie na Architekturę na każdej uczelni w Polsce w związku z tym jest to format, na którym się rysuje niemal każdą pracę w trakcie kursu rysunkowego.

Teczka na rysunki – kurs artystyczny przygotowujący na ASP

Osoby przygotowujące się na studia artystyczne już nie mają tak łatwo. Na kursach artystycznych pracuje się na przeróżnych formatach, od rysunków w niewielkich szkicownikach, przez format B2 (50 na 70 cm), B1 (100 na 70 cm), a czasami nawet na większych. Ponadto, oprócz prac rysunkowych kandydaci wykonują też obrazy malowane na desce lub płótnie na blejtramie, które jest znacznie grubsze niż zwykłe arkusze papieru wykorzystywane do rysunku.

Dlatego przyszli studenci Akademii Sztuk Pięknych zwykle wybierają kilka teczek na rysunki w kilku formatach. Oczywiście wiąże się to z większym wydatkiem, ale jest niezbędne, żeby móc jednocześnie przetransportować wszystkie swoje prace rysunkowe i malarskie. A czeka Cię to podczas przeglądu Twojego dorobku artystycznego, który odbywa się w ramach rekrutacji na uczelni.

Najczęściej kandydaci na Akademię posiadają przynajmniej jedną teczkę na rysunki formatu B1 i przynajmniej jedną teczkę formatu B2.

Teczka na rysunki – kurs hobbystyczny

jak nauczyc sie rysowac
Na hobbystycznym kursie rysunku pracujemy na różnych formatach.

Jeśli planujesz uczęszczać na kurs hobbystyczny to nie ma jasno określonego wymogu jaka teczka rysunkowa będzie dla Ciebie najlepsza. Na kursie hobbystcznym pracuje się na różnych formatach i w różnych technikach. Ma on charakter indywidualny, uczestnicy zajęć w dużej mierze sami mogą wybierać temat i sposób realizacji zajęć, w tym również rozmiar papieru bądź płótna używanego na zajęciach.

Niektórzy chętnie podejmują się rysowania na dużych (B2 czyli 50 na 70 cm) i większych formatach, inni wolą pozostać przy niewielkim arkuszu (A3 czyli 29 na 42 cm i mniejsze). Zatem jeżeli masz już teraz jasno określone preferencje dotyczące formatu – możesz wybrać teczkę na rysunki, która będzie im odpowiadać. Jeśli nie – najlepiej jeżeli wstrzymasz się z kupnem teczki do pierwszych zajęć i omówisz swoje wątpliwości z prowadzącym. Na kursie uzyskasz poradę odpowiadającą Twoim indywidulanym potrzebom.

 Wybór teczki na rysunki na kurs rysunku 13-16 lat

Na kursie rysunku dla młodzieży nie rysujemy na większych formatach niż A3.

Na kursie dla młodzieży obowiązujący format to A3, czyli 29 na 42 cm. Jest to format, na którym większość osób w tym wieku dobrze się czuje. Ponadto, jeżeli przygotowujesz się do zdawania do Liceum Plastycznego to jest to format obowiązujący na egzaminach wstępnych. Uczestnikom w zupełności wystarczy teczka o właśnie takich wymiarach.

Teczka na rysunki czy tuba rysunkowa? Co wybrać?

Oba rozwiązania są dosyć popularne, ale też oba mają swoje wady i zalety. My polecamy teczkę rysunkową, ale poniżej przedstawiamy argumentację.

Teczka na rysunki – wady i zalety

Główną zaletą teczki na rysunki na rysunki jest to, że rysunki leżą w niej swobodnie, nie są zwinięte ani ściśnięte. Możemy wygodnie przenosić w teczce kilka czy nawet kilkanaście rysunków i arkuszy papieru i żaden z nich się nie zniszczy. Dodatkowo, możemy też trzymać w teczce rysunkowej inne rzeczy, np. szkicownik, piórnik, drukowane na zajęciach materiały i w każdej chwili mamy wygodny dostęp do całej zawartości teczki.

Oprócz tego do teczki możesz włożyć też deskę – podkładkę rysunkową. Jest to ważne przede wszystkim wtedy, gdy uczestniczysz w plenerach rysunkowych.

Wadą teczki są jej gabaryty. O tym wie każdy, kto choć raz podróżował z teczką na rysunki. Trudno z nią wejść do zatłoczonego autobusu, tramwaju czy pociągu.

Tuba na rysunki – wady i zalety

Tuba na rysunki ma dwie zasadnicze wady – niszczy strukturę papieru oraz mocno ogranicza dostęp do wnętrza tuby.

Aby wsadzić do tuby rysunki bądź czyste arkusze papieru musimy je dosyć mocno zwinąć. Papier do rysowania ma stosunkowo wysoką gramaturę (jest dosyć gruby) więc po kilku godzinach w zwinięciu jego struktura ulega naruszeniu. Widocznym znakiem tego jest fakt, że po wyciągnięciu kartki z tuby ta pozostaje zwinięta i bez zawijania jej w drugą stronę nie chce się wyprostować. Ponadto, gotowe rysunki w takich warunkach łatwo się rozcierają.

Drugą wadą jest utrudniony dostęp do zawartości tuby. Jeżeli przenosimy w niej jednocześnie kilka skończonych rysunków, czyste arkusze papieru i jeszcze np. jakieś dodatkowe kartki, materiały z zajęć itp. To chcąc wyciągnąć jedną z tych rzeczy musimy opróżnić całą tubę, wyciągnąć potrzebną kartkę i jeszcze raz spakować całą tubę. Nie jest to zbyt wygodne i tracimy sporo czasu na użeranie się z tubą.

Niekwestionowaną zaletą przenoszenia rysunków w tubie są jej niewielkie rozmiary i wygoda podróżowania z nią. Jednak naszym zdaniem warto poświęcić odrobinę komfortu żeby zadbać o swoje rysunki, w końcu na każdy z nich poświęciliśmy kilka godzin życia ;)

Tuba rysunkowa dobrze się sprawdza do przenoszenia bardzo cienkich papierów, na przykład kalki (używanej na studiach architektonicznych) bądź plakatów.

Rodzaje teczek na rysunki

Teczki rysunkowe plastikowe

Najczęściej wybierane przez kursantów. Koszt teczki formatu A3 15-20 zł, B2 to 35-40 zł, natomiast teczkę B1 kupimy już od 45 zł. Osobom uczęszczającym na kurs artystyczny polecam poszukać w sklepie teczki poszerzonej.

Standardowa grubość teczki na rysunki to 35 mm. Do przenoszenia wyłącznie rysunków to w zupełności wystarczy, ale jeżeli chcemy nosić w teczce obrazy malowane na płótnach i deskach to taka teczka zmieści tylko jedno-dwa płótna. Teczki plastikowe produkowane są jeszcze w szerszej wersji – o grubości 75 mm. Niestety taka teczka potrafi być nawet dwukrotnie droższa. Ale jeżeli zależy nam na wygodnym transportowaniu prac to z pewnością warto w nią zainwestować.

Teczki plastikowe możemy kupić w kilku kolorach. Najczęściej spotykane są teczki czarne, ale można dostać też srebrną, niebieską, czerwoną, żółtą itp. Jeżeli zależy Ci na ciekawym kolorze to poszukaj teczki w sklepie internetowym, w stacjonarnych sklepach plastycznych wybór zwykle ogranicza się do zwykłych czarnych teczek.

Przy kupnie teczki powinieneś zwrócić uwagę na zapięcie – czy jest trwałe i nieuszkodzone, oraz na pasek teczki – czy jego długość jest odpowiednia do naszego wzrostu i czy wygodnie będzie Ci się z nią chodziło.

Dodatkową zaletą plastikowych teczek jest możliwość kolekcjonowania na niej naklejek. Po tym, ile rysownik ma naklejek na teczce i widać kto jest już weteranem rysunku a kto ledwie zaczął uczęszczać na kurs ;)

Teczki na rysunki tekturowe

Tańszą alternatywą dla teczek plastikowych są teczki tekturowe. Teczkę formatu B2 kupimy już za około 15 zł. Jednak jest to teczka jedno lub maksymalnie kilkurazowego użytku. Może się przydać do gromadzenia rysunków w domu, spakowania projektu na studiach lub jednorazowego transportu prac na egzamin wstęny na ASP. Jednak nie nadaje się do regularnego przemieszczania się z nią.

Teczka rysunkowa materiałowa na zamek

Mniej popularna i droższa, ale bardziej elegancka od swojego plastikowego odpowiednika. Jest wykonana z wodoodpornego i wytrzymałego materiału, wzdłuż trzech krawędzi jest zasuwana zamkiem. W sklepach internetowych znajdziemy ją w cenie od 65 zł za format B2, w sklepach stacjonarnych raczej trudna do upolowania.

Rodzaje tub rysunkowych

Tuba rysunkowa plastikowa

Standardową plastikową tubę rysunkową formatu B2 kupimy za około 25 zł. Tuba zwykle posiada regulowany pasek dzięki któremu wygodnie można ją nosić na ramieniu. Nieco droższe są tuby o regulowanej długości całego korpusu.

Zazwyczaj występuje w czarnym kolorze z czerwonym wykończeniem, ale w sklepach internetowych da się znaleźć inne warianty kolorystyczne.

Tuba na rysunki tekturowa

Podobnie jak teczka tekturowa jest tańsza i mniej trwała od swojego plastikowego odpowiednika. Tuba tekturowa zwykle jest wykorzystywana to transportu pocztowego (przy sprzedaży np. plakatów), kiepsko się sprawdza do transportu prac gdyż nie posiada uchwytu. Taką tubę kupimy już od 5 złotych.

Gdzie kupić teczkę na rysunki?

Podstawowe modele teczek rysunkowych w najczęściej wykorzystywanych formatach: A3, B2 i B1 powinniśmy znaleźć w każdym sklepie plastycznym w większym mieście. Jeżeli zależy nam na dodatkowych funkcjach (np. większa szerokość teczki) lub nietypowy kolor to może być trudno znaleźć taką teczkę w sklepie stacjonarnym. Warto wtedy rozejrzeć się w sklepach internetowych. Będziesz musiał pokryć koszty wysyłki, ale zazwyczaj przedmioty kupowane w intrenecie są tańsze, więc ta różnica ceny częściowo pokryje koszt wysyłki.

Trwałość teczek rysunkowych – jak dbać o teczkę?

Jeżeli będziesz dbać o swoją plastikową teczkę rysunkową to będzie Ci służyć bez żadnego uszczerbku kilkanaście lat a może nawet do końca życia. Warto o nią zadbać bo będziesz jej potrzebować w trakcie całych studiów architektonicznych lub na Akademii Sztuk Pięknych. Przez te 5 lat będziesz nosić w niej swoje projekty i prace. A jeżeli naprawdę wkręcisz się w twórczość odręczną to prawdopodobnie nawet po studiach Ci się przyda. Jeżeli nie chcesz aby szybko się zniszczyła zastosuj się do tych kilku wskazówek:

  • Nie siadaj na teczce i nie zgniataj jej ciężkimi przedmiotami (np. walizką), może to spowodować zaginanie się tworzywa
  • Nie wypychaj jej do granic możliwości – lepiej weź dodatkowy bagaż zamiast wpychać do niej na siłę dodatkowe przedmioty. W ten sposób tworzywo może się rozciągnąć.
  • Staraj się nie wystawiać jej zbyt długo na wilgoć, jeżeli przebywasz na zewnątrz z teczką w czasie deszczu nie kładź jej na chodniku tylko trzymaj ją cały czas na ramieniu.
  • Nie noś ze sobą całego dobytku w teczce – jeśli będzie bardzo ciężka to łatwo nadwyrężyć pasek.

Najważniejsze, żebyś miał co wkładać do swojej teczki, zatem do dzieła, usiądź i coś narysuj!

zobacz też:

Jakie ołówki do nauki rysunku wybrać?

Co to jest gumka chlebowa? Jaką gumkę do mazania wybrać?

AK

Zostaw komentarz

Przeczytaj też