Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Architektura czego? Architektura … wszystkiego

Rysunek architektoniczny budynku wykonany kredką

Ogólna, krajobrazu, wnętrz... którą wybrać?

“Mamo, tato, pewnego dnia zostanę architektem!”
Długopis w dłoni

Brzmi znajomo? Zakładam, że jeśli nie na głos, to przynajmniej w Waszym umyśle kiedyś rozbrzmiało podobne zdanie. Mijały dni, tygodnie lub miesiące, a ta myśl nie znikała z Waszej głowy. Zaczęliście rozważać ją coraz poważniej i intensywniej. Na pewnym etapie doszliście do wniosku, że już najwyższa pora, by troszkę bardziej zainteresować się tematem.

“Jak zostać architektem?”– pierwsze i najprostsze pytanie, które każdy z nas w tej sytuacji wpisałby w Google. Wyszukiwarka odpowiada: Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Uzyskanie stopnia magistra nie jest jednak ostatnim krokiem do wykonywania zawodu. Architekt musi odbyć 2-letnią praktykę zawodową, a następnie przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów.

Woah to brzmi jak dużo nauki. Zaraz zaraz… Ale czym właściwie będę zajmować się po architekturze i urbanistyce? Będę mieć szansę projektować wnętrza? A co jeśli ja chcę się zajmować ogrodami i parkami? Co jeśli chcę pracować zagranicą? Mogę studiować po angielsku, żeby lepiej się przygotować? A co jeśli ukończę tylko inżynierkę? Mogę pracować w zawodzie?
Oto i zaczynają się schody, na których stoję ja, wyciągając do Was pomocną dłoń.

Rozpoczynamy serię artykułów szczegółowo opisujących 3 główne ścieżki, które możecie obrać, chcąc zostać jednym z 3 rodzajów architektów, ale też poruszających wiele pobocznych, na które w trakcie studiów możecie się napatoczyć.

ARCHITEKTURA I URBANISTYKA

 

Ostatni przystanek i chyba najbardziej kompleksowy kierunek z omawianych, który otwiera nieskończoną ilość furtek do najbardziej niespodziewanych branż. Architektura, jako pojęcie, jest obecna w niemal każdej dziedzinie życia. Omówimy sporą część z nich, jednak warto wiedzieć, że opcji jest naprawdę wiele i każdy może tu znaleźć coś dla siebie.

architektura i urbanistyka, jak zostać architektem, rodzaje architektury, zawód architekt, jak dostać się na architekturę

INFORMACJE OGÓLNE

Na temat tego kierunku studiów dowiecie się bardzo wiele z naszych poprzednich artykułów:

B. Program studiów, potrzebne predyspozycje i kilka rad na początek

Warto wspomnieć, że wiele uczelni daje również możliwość studiowania architektury w języku angielskim, jako zupełnie odrębny kierunek. Jest to nie tylko dobra alternatywa, w przypadku, gdy nie uda się dostać na stacjonarną architekturę w języku polskim. Jest to kierunek wart przemyśleń, choćby w momencie, w którym rozważacie pracę za granicą lub po prostu chcecie poszerzać swoje umiejętności językowe. Również jest to świetna opcja, by ułatwić sobie wyjazd na Erasmusa- wybór tego kierunku sprawi, że będziecie już oswojeni ze studiowaniem w języku obcym.


Więcej na ten temat będziecie mogli znaleźć w artykule “Architektura w języku angielskim, język angielski w architekturze”.

CO PO STUDIACH

Jak wspominałam w poradniku dla pierwszorocznych, architekci to w pewnym sensie ludzie renesansu. Opcji po skończeniu studiów jest więc w zasadzie nieskończona ilość.
Zacznijmy od pozostania w branży i pracy jako architekt. Już tutaj macie w czym przebierać:

1. PRACA W BIURZE PROJEKTOWYM:

Praca w biurze projektowym

Pierwsze kroki w karierze będziecie stawiać jako asystenci architektów. Będziecie mieli okazję poznać proces projektowania od zera. Warto tu podkreślić, że praca architekta (tak samo jak w przypadku architekta wnętrz) to nie jest tylko tworzenie ładnych rysunków. Kontakt z klientem, bieganie od urzędu do urzędu, kontrolowanie postępów na budowie, dyskusje z branżowcami, tworzenie dokumentacji technicznej- to wszystko czeka Cię po ukończeniu studiów.  Z czasem przestaniesz pracować, jako asystent i będą przyznawane Ci coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Mediana zarobków  na tym stanowisku wynosi 5 480 PLN brutto,. By zwiększyć swoją wartość rynkową i móc prowadzić samodzielne projekty, konieczne jest uzyskanie uprawnień budowlanych. Jest to możliwe po przebyciu 3-letniej praktyki i zdaniem (dosyć ciężkiego) Egzaminu Państwowego.  

2. KREŚLARZ

Architekt przy pracy

Może być freelancerem, lub członkiem biura projektowego. To osoba zajmująca się tworzeniem stricte dokumentacji technicznej projektów. W zależności od specjalizacji może przygotowywać szkice, plany budowlane, rysunki geodezyjne i kartograficzne, projekty inżynieryjne. Jeśli więc czujesz się pewnie w technicznej stronie studiów- ta ścieżka kariery może być idealna dla Ciebie.

3. FREELANCER / WŁASNE BIURO

Architekt przy pracy

W obu przypadkach jest to praca na własną rękę i również w obu przypadkach konieczne jest posiadanie uprawnień budowlanych! Jako freelancerzy nie jesteście związani z żadnym biurem projektowym a jednocześnie nie dźwigacie dodatkowej odpowiedzialności, związanej z prowadzeniem własnej firmy. Możecie pracować z każdego miejsca na świecie i o każdej porze dnia i nocy. Sami rozkładacie swój czas pracy, co wymaga jednak ogromnej samodyscypliny. Jako podwykonawcy macie deadline, do którego musicie złożyć projekt- to, w jaki sposób go sfinalizujecie, jest w waszych rękach. Tutaj warto też wziąć pod uwagę, że w ciągu waszej kariery mogą być lepsze i gorsze okresy i trzeba być na to przygotowanym, również pod kątem finansowym.

4. WIZUALIZATOR

jak zostać architektem, co po architekturze, architektura i urbanistyka, jak dostać się na architekturę, jak zostać architektem

Nie jestem pewna, czy taka nazwa istnieje, ale brzmi cool. Tutaj również możecie pracować na własną rękę lub być członkiem zespołu projektowego. Nie jest tu konieczne posiadanie uprawnień, a jedynie biegłość w używaniu specjalistycznych oprogramowań, poczucie estetyki i umiejętność odpowiedniego sprzedania projektu.  Efekt  pracy wizualizatora ma stanowić łącznik pomiędzy architektem a klientem. Niezależnie, czy chodzi o wnętrza, czy o kompleks budynków – wizualizacja ma być czytelna i zrozumiała dla osób spoza branży. Wykorzystywana jest często jako element sprzedaży i marketingu.

5. INSPEKTOR NADZORU BUDOWLANEGO / KIEROWNIK BUDOWY

Architekci przy pracy

Lista inwestycji potrzebujących inspektora nadzoru jest bardzo długa. Można na niej odnaleźć m.in.: mosty, budynki i budowle o wysokości powyżej 15 m nad poziom terenu, budynki i budowle o kubaturze powyżej 2500 m³ itp. W tej dziedzinie należy posiadać już bardzo specjalistyczną wiedzę i również zdobyć uprawnienia. Myśląc więc o takiej karierze warto rozważyć studia na kierunku Budownictwo.  Choć wykonywanie tego zawodu jest możliwe po architekturze, to wymaga ogromnego poświęcenia. Architektura może nie dać bowiem wystarczającej wiedzy, by zdać Egzamin Państwowy, więc trzeba dokształcić się w trakcie praktyki na własną rękę. 

6. ARCHITEKT WNĘTRZ

Tak! To jest ten moment, o którym wspominałam w pierwszej części. Kończąc architekturę i urbanistykę otwieracie sobie wiele opcji, w tym – architekturę wnętrz. Jeśli więc wiecie, że chcecie być związani z architekturą, ale do końca nie jesteście ukierunkowani, nie macie pewności, że chcecie zajmować się wnętrzami- studia na kierunku Architektura i Urbanistyka, mogą okazać się dla Was najlepszą opcją. 


Więcej na temat drogi do architekta wnętrz i wyboru studiów w tym kierunku, znajdziecie w tym artykule:

7. ENVIRONMENT ARTIST

projektant gier, environment artist, game designer, jak zostać projektantem gier, co po studiach architektonicznych

Wiedza zdobywana na studiach architektonicznych jest niezastąpiona w przypadku projektowania środowiska gier, czy filmów. Dodatkowo kreatywność i artystyczny zmysł absolwentów tego kierunku są wartościami, które okazują się niezwykle przydatne w tej branży. Pomyślcie na przykład o “Assassins’ Creed”- grze, której akcja w głównej mierze ma miejsce na ulicach miast. Podobnie sytuacja przedstawia się z grą “Dying light”, gdzie głównym bohaterem jest parkourowiec poruszający się po mieście, wspinający się na dachy, przeskakujący między nimi, biegający po ulicach. Współczesne budynki i otoczenie z gry musiało zostać stworzone na tyle realistycznie, żeby gracze nie odczuwali jakiś niezgodności ze światem rzeczywistym. Jest to więc dziedzina, w której można znaleźć zatrudnienie, jako absolwenci opisywanego kierunku. 

WAŻNE

Warto jednak podkreślić, że studia architektoniczne naprawdę otwierają wiele ścieżek. Można odnaleźć się dosłownie wszędzie, gdzie wymagana jest zdolność analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów i projektowania z myślą o użytkownikach. Pamiętajcie, że tworzyć można wszystko. Od logo, długopisów, samochodów, ubrań, mebli, biżuterii, aż po gry komputerowe, czy strony internetowe. Macie możliwość, by prowadzić badania z zakresu socjologii, wykładać na uczelniach, tworzyć wynalazki, malować, czy projektować parki. Po tych studiach nie ma ograniczeń. Jesteście inżynierami, artystami i humanistami w jednym. Możecie zagłębić się w historię sztuki i pracować w muzeach. Możecie projektować wystawy, organizować wernisaże. Możecie nawet projektować scenografię w filmach, czy przedstawieniach teatralnych, baletowych i operowych. Właśnie to w tych studiach jest ekscytujące. Nikt po architekturze nie ma obowiązku bycia architektem. Możecie być kimkolwiek Wam się zamarzy. Czasem wystarczy odrobinę zboczyć z toru, zrobić dodatkowe kursy i okazuje się, że wiedza, którą zdobyliście na studiach, niesamowicie poszerzyła Wasze horyzonty.

Podsumowanie

Krótko i na temat:
Skup się przez chwilę na sobie. Pomyśl, co sprawia Ci na dzień dzisiejszy największą satysfakcję, ale nie zamykaj się na nic. Nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo potrafi się zmienić myślenie w rok lub dwa. Jednego dnia masz się za artystyczną duszę, która uwielbia tworzyć, a kilka lat później budzisz się, kreśląc z przyjemnością detale budowlane, albo opracowując instalacje elektryczne. Nie ma co iść przez życie z klapkami na oczach. Warto poszerzać horyzonty i nie bać się obrać innej ścieżki, niż planowaliśmy na początku.

autorka tekstu: Patrycja Mikołajek

Patrycja

Zostaw komentarz

Przeczytaj też