Rysunek - Malarstwo - Digital Painting

Projekt: ARCHITEKTURA

Myślenie o swojej przyszłości jest niełatwym zadaniem, które niejednemu spędza sen z powiek. Niezależnie od wieku, doświadczenia, czy tego, czym w danej chwili się zajmujemy, każdemu z nas zdarzają się nocne mary związane z wizją tego, co nas czeka. Prawdziwe schody jednak zaczynają się w momencie, w którym musimy podjąć istotną decyzje lub co gorsza… KROKI. O zgrozo. Byliśmy tam przynajmniej raz. Wszyscy. 

 

Przejdźmy przez pewien scenariusz. Jest środa, godzina 23:30. Leżysz na łóżku, od 20 minut scrollując social media. Czujesz znużenie. Odkładasz telefon, zamykasz oczy. Po chwili już prawie zasypiasz, już czujesz, że Twój umysł odchodzi w błogostan nocy aż nagle… “ciekawe kim będę w przyszłości”. Zaczęło się. Lawina myśli przesypała się na przód Twojej podświadomości. Zaczynasz intensywnie rozważać wszystkie swoje opcje. Predyspozycje. Robisz analizę SWOT samego siebie. Masz różne zainteresowania. Lubisz obserwować i analizować ludzi. Jesteś ścisłym umysłem z kreatywnym zapędem. Zawsze jeżdżąc na wycieczki robisz zdjęcia budynkom. Zaraz zaraz… A może by tak… ARCHITEKTURA!


Wstępna wizja samego siebie zbudowana. Czas na fazę drugą- plan działania. 90% ludzi uderza tu twarzą w ścianę. W dodatku przezroczystą, za którą gdzieś w oddali widać sukces. Tylko jak pozbyć się tej przeszkody i ruszyć do celu? Właśnie tu zjawia się DOMIN, cały na biało, prezentując:

PROJEKT: ARCHITEKTURA

1. Analiza terenu

Zacznij od zorientowania się, jak wygląda branża i czym najbardziej się interesujesz. Architektura wnętrz? Krajobrazu? Urbanistyka? W czym chcesz się specjalizować? Co cenisz najbardziej? Zrób mały research, dotyczący różnych kierunków i perspektyw, które potencjalnie mogłyby Cię zainteresować. Przeszukaj Internet lub obierz nieco krótszą drogę:

Przestrzeń zaprojektowana przez architekta

2. Poznanie społeczności

Dołącz do grup społecznościowych, znajdź ludzi z branży, z którymi możesz porozmawiać, poczytaj artykuły, poszukaj osób, które pozwolą Ci zrozumieć specyfikę studiów i pracy zawodowej. Poznaj uczelnie, które edukują w wybranym kierunku. Sprawdź, co mają w programie i jak się na nie dostać. Zbuduj w sobie świadomość tego, jaka droga przed Tobą i stwórz sieć kontaktów, która pomoże Ci zrealizować cele.

Domin Kraków, lekcje rysowania w Krakowie, najlepszy kurs rysunku

3. Wstępne decyzje

Spróbuj skumulować wszystko, czego się dowiedziałeś w jednym miejscu i ustal swoje priorytety. Wyciągnij wnioski. Odpowiedz na pytania, co w danym kierunku lub uczelni podoba Ci się najbardziej i dlaczego. Podejmij wstępne decyzje, w jaką stronę powinieneś skierować swoją uwagę. Wybierz 3 uczelnie, na których Ci zależy i ustal ich hierarchię. Tu ważne jest, żeby nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. Plan B i C jest istotny!

Praca w biurze projektowym

4. Główna koncepcja

Ustal krótko i długoterminowe cele, zdecyduj co jest Twoją motywacją. Mając w głowie, czego oczekują uczelnie, zastanów się, czy Twoim priorytetem jest nauka rysowania postaci, szalonych rysunków sci-fi, czy miękkiej i przyjemnej zieleni. Możesz mieć w głowie różne pomysły i koncepty, ale warto trzymać się jednego i go priorytetować. 

Architekt przy pracy

5. Pierwsze szkice

Zacznij powoli wdrażać swoje pomysły w życie. Zastanów się, jaki masz deadline i jak rozłożyć swoją pracę. Ile razy w tygodniu powinieneś i możesz chodzić na zajęcia? Jak dużo godzin jesteś w stanie poświęcić, żeby zrealizować cele? Podejmij pierwsze kroki, które zbliżą Cię do celu. To bardzo istotna faza, ale dużo osób zmaga się z postawieniem tych pierwszych kresek- zrobieniem pierwszych kroków. Zapisz się na kurs rysunku. NIE CZEKAJ! Zacznij!

architektura i urbanistyka, jak zostać architektem, rodzaje architektury, zawód architekt, jak dostać się na architekturę

6. Dedukcja

Odrzuć te koncepcje, które nie wnoszą nic do Twojego życia i mogą jedynie je skomplikować. Nie ma sensu marnować swojej energii na coś, co nie ma szans przynieść Ci profity. Jeśli na żadnej uczelni, na której Ci zależy, nie jest wymagana biologia, to po co się jej uczyć przez długie godziny, jeśli ten czas można poświęcić na koncepty, które mają faktyczną wartość?

windows-Pmu6-i4iyNE-unsplash (1)

7. Realizacja

To zdecydowanie najdłuższy i najbardziej wymagający etap. To proces, przez który musi przejść każdy, by osiągnąć cel. Tutaj przepis jest prosty: RYSUJ. Dużo, intensywnie, każdego dnia, kilkanaście/kilkadziesiąt minut. Im więcej prac skończysz, im więcej czasu poświęcisz na dopracowanie każdego detalu, tym bardziej Twoje szanse na dobry “projekt” rosną. Skille same się nie wyrobią, to czas Twojej ciężkiej pracy na samego siebie. 

Architekci przy pracy

8. Wizualizacja

Miej w głowie, że konkurujesz o swoje marzenia z innymi, prawdopodobnie równie zdeterminowanymi kandydatami. Każdy rysunek, który wykonasz i każda rzecz, której się uczysz, stawia Cię krok wyżej. Musisz dopinać każdą część projektu, inaczej, nie będzie miało znaczenia, jak wiele masz zaczęte. NIKT NIE PRZYJMIE PROJEKTU, KTÓRY NIE JEST SKOŃCZONY! Musisz kończyć prace, docierając do finalnego wykończenia każdej z nich! Nie ma innej rady. KOŃCZ KOŃCZ KOŃCZ!

Projekt mieszkania

9. Prezentacja

Praca nad projektem to jedno, zaprezentowanie go to zupełnie inny świat. W ostatniej fazie projektu czeka Cię egzamin. Na tym etapie dla osób z zewnątrz (w tym wypadku rekruterów) nie będzie miał znaczenia cały proces, a jedynie jego efekt końcowy. Skup się na swoich mocnych stronach, daj z siebie wszystko tworząc portfolio, czy rysując temat egzaminacyjny. Ciężko na to pracowałeś- zrób co w Twojej mocy, żeby dopiąć swój projekt. Wykorzystaj wszystkie umiejętności, które zyskałeś. Użyj kreatywności, którą w sobie budowałeś, stwórz atmosferę na rysunku, skup oko w węźle, podkreśl charakter pracy mocnym światłocieniem i kontrastem. 



Plansza architektoniczna

10. Sukces lub REDO

W tym kroku pozostaje czekać na wyniki. Po ich otrzymaniu są dwie opcje. Pierwsza: Twój projekt odnosi sukces i zostanie zrealizowany. Witamy na drodze do zostania architektem. Druga: zostaniesz cofnięty do jednej z poprzednich faz. Od tego, jak pracowałeś, w jaki sposób spriorytezowałeś cele i jakie decyzje podjąłeś zależy, do którego punktu zostaniesz cofnięty. Pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się odnieść sukcesu za pierwszym razem, nie oznacza to, że Twoja bramka do architektury się zamyka. Zgodnie z punktem 3 powinny pozostać Ci co najmniej 2 plany awaryjne, które założyłeś od samego początku. Warto wiedzieć, że opcje są nieskończone i można w nich naprawdę przebierać :) Sam się przekonaj- o tutaj

Image of engineering objects on workplace top view.Construction concept. Engineering tools.Vintage tone retro filter effect,soft focus(selective focus)

Projekt ARCHITEKTURA, tak jak każdy inny projekt nie kończy się jednak w momencie, w którym otrzymasz zgodę na budowę. Po tym etapie czeka Cię proces realizacji. Niezwykła przygoda studiowania architektury, w trakcie której natkniesz się na wiele niespodzianek, zakrętów, wzlotów i upadków. To magiczny czas, w którym rozwiniesz skrzydła i pewnego dnia wejdziesz do budynku, który sam zaprojektowałeś i z uśmiechem na twarzy wrócisz myślami do tej nocy, kiedy nie mogłeś spać, wyobrażając sobie siebie za 10 lat i mając lekki atak paniki. 

autorka tekstu: Patrycja Mikołajek

Patrycja

Zostaw komentarz

Przeczytaj też